Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Kanały rozmów w Tibii i nie tylko

Prosiłbym szanownych moderatorów o zmianę nazwy tematu na "Kanały rozmów w Tibii i nie tylko". Dziękuję

Witam!
Zacznę od tego iż jest to poradnik dla początkujących i dla większości z Was nie wniesie nic nowego.

Jak otworzyć chat
Wystarczy kliknąć na "ikonkę" w czerwonej ramce...


I wybrać z listy interesujący nas kanał.Do czego służą i jak ich używać
Zaczniemy może od tych najczęściej używanych.
1. Default
Jest to chat który zawsze każdy gracz ma włączony (jest włączany automatycznie). Wyświetlają się w jego oknie wszystkie napisy informacyjne (o tym za chwilę) oraz wszystko co zostaje napisane przez graczy w pobliżu których się znajdujemy.

2. Trade
Kanał trade służy do zamieszczania ofert kupna i sprzedaży różnych przemiotów. Na kanale Trade nie zgodne z Tibia Rules jest zamieszczanie tam ofert kupna/sprzedaży itemów lub przedmiotów za prawdziwe pieniądze lub reklamowanie stron internetowych etc. Mogą z niego korzystać osoby znajdujące się na mainlandzie. Minimalny odstęp czasowy między składaniem ofert wynosi 2 minuty.

3. Trade - Rookgard
Jest to chat z którego mogą korzystać tylko osoby znajdujące się na wyspie dla początkujących czyli na Rookgardzie. Służy do zamieszczania ofert kupna i sprzedaży w zakresie tej małej wyspy, tzn. nie wskazane jest zamieszczanie tutaj ofert które nie są związane z Rookgardem. Minimalny odstęp czasowy między składaniem ofert wynosi również 2 minuty. Będący na mainie senior tutorzy mogą obserwować ten kanał w celu utrzymania porządku i ew. coś napisać (często niewiedza na ten temat wywołuje sytuacje typu "wow 150 lvl on rook!!!"). (by Rothes)

4. Game-Chat
Game Chat, to chat z którego mogą korzystać wszystkie postacie z levelem 2 lub wyższym. Można tu wymieniać swoje poglądy na temat tylko i wyłącznie Tibii. Zabronione jest spamowanie (z resztą tak jak wszędzie) oraz rozmowa o rzeczach nie związanych z grą. Uwaga! Na Game Chat można rozmawiać wyłącznie w języku angielskim. Dobrym przykładem łamania zasad Game Chatu są mecze piłki nożnej itp. gdy Brazylijczycy i Polacy (czyli większość społeczności Tibii) zaczynali kłócić się o to kto ma lepszych zawodników.
Jeśli mamy ochotę porozmawiać sobie z kimś na temat np. meczu lub na inne tematy nie związane z Tibią zapraszam na RL - Chat...

5. RL-Chat
Pełni podobną funkcję co Game Chat lecz jest przeznaczony tylko do rozmów NIE związanych z Tibią. Można porozmawiać sobie o pogodzie, lub np. o zmianach czasowych . Mogą z niego korzystać osoby z levelem 2 lub wyższym.

6. Help
Help jest to kanał odwiedzany przez Tutorów którzy pomagają graczom. Można zadawać tutaj pytania związane z Tibią oraz m.in. zgłaszać błędy w grze (tzw. bugi).

7. Guild Chat
Guild Chat jest dostępny tylko dla osób którzy znajdują się w jakiejś gildii. Kanał nosi taką samą nazwę jak gildia. Otwieramy go tradycyjnie. Na Guild Chacie panują zasady określane przez lidera gildii lub wcale ich nie ma. Do Guild Chatu mają dostęp tylko osoby będące w danej gildii.

8. Inne
Inne rodzaje kanałów rozmów:

- Prywatna rozmowa z graczem. Klikamy na nick gracza na liście VIP lub klikamy na gracza z którym chcemy rozpocząć pogawędkę i z menu wybieramy "Message to <nick tej osoby>"

- Gracze z PACC mogą również założyć swój własny chat i zapraszać do niego wybrane osoby. Przydaje się gdy np. ekipa na questa musi się płynnie porozumiewać.

- Istnieje również możliwość porozumienia się z Game Masterem. W tym celu wciskamy ctrl + r i wpisujemy w okienko to co chcemy Game Masterowi przekazać. Pamiętaj, że Ctrl+r służy tylko do zgłaszania błędów w grze lub naruszeń Tibia Rules.

Informacje na kanale "Default"

Tibia oferuje nam również możliwość wyboru informacjii które mają zostać wyświetlane na głównym kanale "Default". Klikamy w Options -> Console. Ukazuje nam się takie okienko:


1. (Czerwony) Gdy jest zaznaczony na kanale Default widać napisy typu "You see a tree."

2. (Zielony) Gdy jest zaznaczony pokazuje nam informacje o zdarzeniach w konsoli. Np. informacje o najazdach.

3. (Niebieski) Gdy jest zaznaczony pokazuje nam informacje dodatkowe (ststus) np. You see yourself. You are Paladin.

4. (Brązowy) Gdy jest zaznaczony pokazuje nam godzinę w której wiadomość została napisana. Dziła według czasu systemowego. Np. 12.32 Paul: Your accound balanced is 99999gp.

5. (Biały) Gdy jest zaznaczone pokazuje nam poziom postaci która wypowiedziała tekst. Np. Sir Bordolum [22]: blablabla

6. (Różowy) Gdy jest zaznaczony pokazuje nam wiadomości które przychodzą do nas od innych graczy w oknie gry. Jeśli mamy kolegów spamerów to lepiej nie zaznaczać bo nie robi różnicy

Krzyczenie/SzeptJeśli nic nie grzebaliśmy to powinniśmy widzieć jedną kreskę przy tym "głośniku" (czerwona ramka). Jedna kreska oznacza normalną mowę. Słyszą nas osoby które są w zasięgu naszego ekranu gry. Gdy przy "głośniku" nie ma ani jednej kreski oznacza to, że będziemy szeptać, czyli usłyszą nas tylko osoby stojące pezpośrednio obok nas. Gdy widzimy dwie kreski oznacza to, że krzyczymy i będą nas słysześ nawet osoby będące jedno piętro pod nami lub nad nami. Zasięgu krzyku nie mogę bliżej określić, ale z doświadczenia wiem że słychać go w promieniu ~50 sqm od nas.

Lista Ignorowanych

Aby otwórzyć listę ignorowanych naciskamy Ctrl+i, i ukazuje się nam takie okno:Podzieliłem to na dwie części. Najpierw, zajmiemy się pierwszą.
Jest to lista ignorowanych. Aby kogoś dodać na tą listę klikamy na "Add" i wpisujemy w okienko które się pokazało nick tej osoby lub zaznaczamy daną osobę w konsoli i wybieramy "Ignore <nick postaci>" Do czego służą różne opcje:

- "Activate Ignore List" służy do wprowadzenia w życie naszej listy.
- "Ignore Yelling" jeśli zaznaczymy tą opcje to wszystkie wykrzyczone (patrz. Krzyczenie/Szept) wypowiedzi będą przez nas ignorowane.
- "Ignore Private Messages" jeśli będzie zaznaczone, będziemy ignorować wszystkich którzy próbują nawiązać z nami prywatną rozmowę.
- Opcja "Delete" obok "Add" służy do usunięcia zaznaczonych osób z listy.

Część druga, jest to lista osób które dopuszczamy do rozmowy z nami.

- "Activate White List" służy do uruchomienia naszej listy.
- "Add"/"Delete" służy do dodawania/usuwania nicków z list.
- "Allow VIPs to message you" gdy jest zaznaczone, to pozwalamy VIPom na rozmowę z nami.

Chyba wszyscy wiedzą do czego służy Ok i Cancel...

Przydatne skróty klawiszowe

- Ctrl+/L/Q - Wylogowywanie
- Ctrl+R - Kanał porozumienia z GM. Służy do zgłaszania naruszeń Tibia Rules
- Ctrl+Y - Wywołuje specjalne okno dla tutorów i GM'ów w którym mogą reportować nicki/wypowiedzi w grze (tutorzy) oraz banować graczy (GM'owie). (by Rothes)
- Ctrl+I - Otwarcie Ignored List
- Ctrl+O - Główne menu chatów. To co na drugim obrazku od góry w moim poście
- Ctrl+A - Zaznacza cały tekst
- Ctrl+K - Menu Hotkeyów (Przydatny poradnik by Turilot)
- Ctrl+C - Kopiuje zaznaczony tekst
- Ctrl+V - Wkleja tekst który wcześniej skopiowaliśmy
- Ctrl+Z - Służy do zgłaszania bugów w grze. Tej opcji mogą używać tylko Senior Tutorzy i Gamemasterzy. (by druidek12)

Mam nadzieję że komuś się to przyda.
Pozdrawiam, Lifter.