Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Początki grania w Tibię

Poradnik ten napisałem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają grać w Tibię. Jesteś nowy, nie wiesz, co gdzie i jak? Wyjaśniam wszystko od samego początku.

A więc krótki wstęp o Tibii:

Tibia to gra MMORPG (ang. Massively-Multiplayer Online Role Playing Game), – Czyli gry komputerowe, w których gracz może spotkać się z ludźmi całego świata. Dostęp do nich jest zapewniany przez producentów.

Aby zacząć grać należy ściągnąć ją z oryginalnej strony, bądź ze stron fanowskich, o których powiemy później.
Link : https://secure.tibia.com/account/?su...downloadclient

Następnie musimy stworzyć swoje konto
Tutaj

Aby założyć postać musimy zalogować się na konto Tu, a następnie Kliknąć w link Create Character.

Gdy już założyliśmy konto i zainstalowaliśmy klienta możemy się zalogować poprzez kliknięcie Enter Game. Wpisujemy górny kod liczbowy i dolny literowo-liczbowy.

Gdy się w logujemy widzimy:


Tu można zmieniać Swój wygląd.
Gdy już przyodziejemy jakiś ładny strój możemy wyruszać w pełną przygód grę...(Zawsze możemy ponownie zmieniać swój wygląd klikając na swoją postać PPM i wybierając Set Outfit)

W Tibii można spotkać bardzo różne rodzaje potworów. Od tych najsłabszych niezadających nam wcale obrażeń, po bardzo silne, mogące zabić nas za jednym strzałem. Wszystkie informacje o nich znajdziesz Właśnie TU.

To, co nosisz na sobie w prawym górnym rogu to Twój ekwipunek. Możesz go zmieniać na nowy, po zdobyciu lepszego. Aby go zdobyć można wykonywać różne questy(zadania). Cały ich spis jest TU.

Każdy gracz posiada hp(hitpoints) oraz manę. Gdy uderzają nas potwory tracimy jedną z tych rzeczy. Na początku tracić będziemy tylko hp, lecz później możemy dzięki specjalnemu czarowi zamienić tracenie hp na manę. Mana głównie służy nam do rzucania czarów. Aby mana i hp rosły musimy jeść jedzenie.

Czary sa potrzebne między innymi do odnawiania hp, zadawania ciosów potworom, tworzenia różnych rzeczy, oświetlania przestrzeni i wielu innych rzeczy. Aby kupić czar należy udać się do nauczyciela danej profesji i wpisać jego nazwę. Spis wszystkich czarów jest TU

Oto opis Naszego okienka w prawym górnym rogu:


1. Ustawiamy tryb walki. Na samej górze walka na pełnym ataku(full atak), po środku zbalansowana(balanse fight), a na dole na pełnej obronie(full def).
2. Na samej górze jest to tryb walki w miejscu, niżej oznacza, iż będziemy gonić potwora automatycznie. Na samym dole włączona/wyłączona pięść oznacza, że możemy zabijać ludzi/nie możemy zabijać ludzi. Pamiętajmy, że na wyspie Rookgaard nie wolno zabijać.
3. Jest to mapka, po której się poruszamy. Jeśli odkryjemy dany teren nie będziemy musieli robić tego ponownie.
4. Są to zakładki pomagające nam w grze. Skills ukazuje nam nasze skille które trenujemy zwykle atakując potwory. Battle jest to okno dzięki któremu możemy szybciej zaznaczać daną osobę/potwora. Vip, czyli ludzie których poznaliśmy w grze i chcemy ich zapamiętać. Możemy ich dodać za pomocą PPM->Add to VIP. No i Logout oznacza wylogowanie się(można to zrobić szybciej za pomocą kombinacji klawiszy ctrl + l, bądź ctrl + q.
5. HP
6. Mana


1. Włączanie Kanałów czatowych
2.Opcja postaci zignorowanych. Jeśli kliknęliśmy na kogoś PPM -> Ignore, wyświetlą się nam one tam.

Kanały czatowe:


Na każdym kanale rozmawiamy po angielsku!
Game-Chat - możemy tu rozmawiać o rzeczach dotyczących Tibii, czegoś co nas spotkało w tej grze itp.
Trade - przedstawiamy tu offerty sprzedaży/kupna pewnych rzeczy
RL-Chat - rozmawiamy o rzeczach niedotyczących Tibii (np. życiu codziennym)
Help - wszelkie prośby o pomoc w grze.
Private message channel - po wpisaniu tam nazwy gracza, otwiera nam się okienko z jego imieniem, w celu rozmowy z nim.

Gildie to zakładane przez graczy zgrupowania. Każdy może do niej dołączyć, jeśli zostanie zaproszony. Gildie mogą tylko zakładać posiadacze Pacc'a (Premmium account), czyli płatnego konta. Jeśli gracz należy do gildii, to po kliknięciu na niego PPM i Look, ukazuje nam się jego imię, level, profesja na następnie, jeśli należy do Gildii to jej nazwa.

Grę należy zacząć od zabijania szczurów, do których wejście jest tutaj:

Wystarczy kliknąć na to PPM(prawy przycisk myszy).

Gdy już zdobędziemy 8 Level, możemy opuścić wyspę Rookgaard i przejść na Mainland. Wystarczy przeprowadzić rozmowę z The Oracle
Wygląda on tak:


Zanim jednak tam przejdziemy musimy wybrać profesję i miasto.
W Tibii są 4 profesje:
-Knight(rycerz) walczy bronią, z którą trzeba stać przy potworze, aby zadawać mu ciosy (np. miecz). Potwór dostaje ciosy tym większe im większe mamy skille:
-Sorcerer(mag) walczy różdżką, która jest bronią dystansową, lecz zabiera manę na każdy strzał.
-Paladyn(łucznik) walczy włóczniami, bełtami bądź strzałami. Niestety są to bronie kończące się.
-Druid(patrz Sorcerer)

W Tibii jest wiele miast, lecz poprzez Oracle możemy dostać się do jednego z trzech:
-Thais - początkowe miasto Tibii posiada wiele miejsc na trening i robienie levela. Dobre miasto dla początkujących
-Venore - to miasto raczej dla bardziej zaawansowanych graczy. Posiada dużo miejsc na expienie(zdobywanie Experience points), lecz raczej powinni się tu znajdować gracze z wyższymi Levelami.
-Carlin - miasto "pk" czyli player killers. Często toczą się tam bitwy, w których można stracić przy śmierci 10% z naszych experience i eq, lecz posiada dużo miejsc na zdobywanie levela.

Uwaga!
Jeżeli wybraliśmy profesję maga bądź druida możemy pójść do pobliskiego maga i dostać pierwszą swoją różdżkę za darmo! (Dla maga pierwszą różdżką jest wand of vortex, dla druida snakebite rod) Wystarczy podaj jej nazwę.(Każdą rozmowę z NPC(czyli graczem-komputerem) należy zacząć od hi lub hello )


Gdy jesteśmy na mainlandzie możemy wszystko, co mamy schować do depo(depozyt).
Możemy być pewni, że nikt nic nam z niej nie zabierze.

Pamiętajmy, że każdy przedmiot możemy najprościej złapać klikając w jego prawy dolny róg.

W Tibii jest także bank. Możemy tam składać pieniądze, wyjmować je z niego i przesyłać innym graczom. Aby złożyć pieniądze do banku należy podejść do bankiera i powiedzieć hi->deposit-> suma, aby wyciągnąć pieniądze hi->withdraw->suma, aby dowiedzieć się ile ich mamy hi->balance, aby przesłać komuś hi->transfer->suma->imię odbiorcy->yes

Strony fanowskie (fansites): Są to zakładane przez graczy strony internetowe dotyczące Tibii. Tibia.pl jest jedną z nich. Są także supported fansites czyli strony fanowskie wspomagane przez główną Tibijską stronę: Tibia.com. Obecnie Polska nie ma żadnej suppotred fansite.
Na fansite można sprawdzić wartości przedmiotów, ich spis, forum, mapę Tibii i wiele innych. Specjalna strona dla rookgaardu to http://rookgaard.pl/. Jeśli jesteś rookstayerem (czyli graczem zostającym na rooku i nie wychodzącym na maina) zaglądaj tam często!

Protection Zone(pz, strefa ochronna) - jest to teren, w którym można przebywać bez zagrożenia śmiercią ze strony gracza, czy potwora. Głównym pz jest depo, lecz można znaleźć poszczególne poza nim. Pamiętajmy że stojąc 15 minut w tym samym miejscu nie wykonując żadnych czynności, zostaniemy automatycznie wylogowani. Wylogowanie to dotyczy całego świata Tibii. Do protection można wejść tylko wtedy,gdy nie atakowaliśmy żadnego gracza.


Rodzaje światów - Są 3 rodzaje światów:
-PVP
-NO-PVP
-PVP-ENFORCED

Na świecie pvp zabijamy ludzi dostając białą czaszkę, a następnie czerwoną.
Na świecie no-pvp nie można zabijać graczy.
Na świecie pvp-enforced za zabijanie graczy dostajemy punkty experience, jak za potwory.

Atakowanie graczy - Gdy atakujemy gracza musimy mieć włączoną pięść opisaną powyżej. Gdy atakujemy kogoś bez żadnej czaszki, sami ją dostajemy. Za każde zbicie osoby przy posiadaniu białej czaszki(white skull) musimy czekać 15 minut aby wejść do pz. Gdy zabijemy powyżej 3 graczy w ciągu dnia dostajemy czerwoną czaszkę(red skull). Trzeba po niej czekać aż godzinę aby wejść do pz. Czaszki są tylko na świecie pvp.

To na razie tyle. Jeśli coś sobie przypomnę/ ktoś poda propozycję opisania czegoś jeszcze z pewnością to dodam. Komentujcie