Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Svargrond & Edron & część Liberty Bay , czyli gdzie expić plz ? Tutorial.

Spis miejsc do expienia podanych w tym poradniku wd. poziomu doświadczenia:
8-20 Edron, Zachodni półwysep
30-50 Svargrond- Barbarian Camp (mały), Tyrsung, Helheim, Liberty Bay- Laguna Islands
40-60 Svargrond- Barbarian Camp (duży), Ice Witch Tower, Helheim, Kopalnie w Svargrond, Edron- Cyclopolis, Wywerns, Liberty Bay- Nargor
60-80 Svargrond- Barbarian Camp (duży), Ice Witch Tower, Helheim, Kopalnie w Svargrond, Edron- Cyclopolis, Liberty Bay- Nargor.
80-100+ Svargrond- Helheim, Okolnir, Kopalnie w Svargrond, Edron- Dragon Lair, Liberty Bay- Bonebeast Island & Lich Hell (Goroma).


Witam

Chwilka wyjaśnienia dlaczego jeden artykuł jest w tak wielu postach. W jednym poście limit obrazków to 100 a jak widać w moim poradniku jest ich kila razy więcej : D. Z góry dzięki gronowi moderatorskiemu i innym użytkownikom za wyrozumiałość ; ).
Zgodnie z moimi proroctwami i innymi paranormalnymi przepowiedniami napisałem poradnik o miejscach do expienia dla PACC. A w sumie nie do końca, ponieważ jak widzicie jest to pierwsza część ów tego poradnika, reszta jest w trakcie pisania. Dlaczego piszę w dwóch częściach? Duża ilość obrazków spowodowałaby, że zawładnąłby tu niezwykły chaos i nieład. Dodatkowo mała ilość wolnego czasu nie pozwala mi dokończyć ostatniej części.Powodem i niejaką mobilizacją do napisania tego poradnika była coraz większa liczba powstających tematów i pytań dotyczących tego zagadnienia. Mam nadzieję, że pomoże on wam w wyborze dobrego miejsca . Zajął mi wiele trudu i czasu, ale myślę, że było warto. Na wstępie kilka słów jak z tego poradnika korzystać i komu jest on adresowany. Adresatem tego poradnika jest gracz, który nie wie jak wykorzystać swoje pierwsze dni premium, jak i zaawansowany gracz, który nie wie gdzie expić. Miejsca do expienia będę podawał schematycznie, według miast. Do każdego z miast będę wymieniał miejsca do expienia, dodatkowo przy niektórych miejscach pojawi się taka ikonka. Jest ona odnośnikiem do filmiku, na którym jest nakręcone m.in dojście i krótki tutorial tego miejsca. Filmiki będą odtwarzane za pomocą Tibi.cam. Aby móc te filmiki odtworzyć będziesz musiał posiadać najnowszego klienta Tibii (8.11), Tibicam, którą możesz pobrać tu i plik Tibicam.mda, który możesz pobrać tutaj. Uwaga! Starsze filmy nadal są na klienta 8.11, przy filmach do wersji 8.22 będzie niebieska kropka (.) tibicam.mda wklejamy do folderu z wypakowaną Tibia.cam. Jeśli nie umiesz obsługiwać tibiicam, możesz się nauczyć korzystając z odpowiedniego poradnika. Przy każdym z expowisk będę dodawał kilka screenshootów (ss) ; ).Dodatkowo obok każdego miejsca pojawią sie ikonki, obok których będę informował m.in o opłacalności expienia, i minimalnym levelu. I tak będą ikonki dotyczące knighta- , palladyna -, sorcerera- , druida -.
I tak na zielono będę podawał minimalny level, na czerwono opłacalność, na niebiesko uwagi, zaś kolorem fioletowym będę pisał, ile możemy zdobyć expa w ciągu godziny. Pierwszym miastem, które wezmę pod lupę będzieSvargrond

Jest to zimne miasto na północy, jest zasobne w wiele miejsc do expienia, od 8 lvla do 120 +. Dopłynąć do Svargrond możemy z portów w Thais, Venore i Carlin. Pierwszym miejscem do expienia, które wezmę pod uwagę będzie
Barbarian Camp (mały)

Aby dojść tam szybko i łatwo musimy mieć wykonany barbarian test. Potwory, jakie możemy spotkać: Barbarian Headsplitter, Barbarian Headsplitter, Barbarian Brutetamer, Mammoth (po drodze). Miejsce to jest bardzo dobre dla niskopoziomowych graczy, tylko wtedy, jeżeli będziesz chodzić ostrożnie i uważać, aby nie zlurować na siebie dużą ilość mobów ; ).Następnie idziemy do NPC Buddel w południowej części Svargrond, mówimy hi -> go -> camp -> yes. Dalszą część drogi pokażą mapki :
Ukryty tekst:

40+, wysoka, obowiązkowo należy posiadać czar "berserk", pomoże nam to w wielu opresjach ; ). Dodatkowo nośmy dużo smp, 15-25 k exp/h.
35+, średnia, obowiązkowo trzymać przy sobie gfb, avalanche, 20-25 k exp/h.
,30+, średnia, również obowiązkowy bp avalanche, gfb przy sobie ; ), 20-25 k exp/h.
ss'y:
Ukryty tekst:

loot:

potwory:

+dobre miejsce dla graczy początkujących, którzy chcą poexpić jak i zarobić
-łatwo paść
-czasami jest wolny resp

Barbarian Camp (duży bez Ice Tower)
Myślę, że każdy gracz słyszał o tym miejscu, jest to bardzo dobre miejsce do zarabiania, lecz przy full respie i lekkich lagach może być śmiertelnie niebezpieczne. Barbarian Camp poleca się średnio zaawansowanym graczom, którzy chcą mieć dobry exp wychodząc przy tym na 0, lub na lekki +, lub doświadczonym graczom, którzy potrzebują zarobić (miejsce to zyskało na sławie po ostatniej aktualizacji). Aby tam dojść, również musimy udać się do NPC Buddel, napisać hi -> go -> camp -> yes (podróż kosztuje 50 gp, ale niestety NPC Buddel jest w stanie nietrzeźwości, więc zdarza mu się popłynąć w inne miejsce ). Spotkamy tam wszystkie rodzaje barbarianów, dodatkowo po drodze natkniemy się na kilkanaście mamutów. Następnie idziemy wzdłuż pokazanych mapek:
Ukryty tekst:


55+, wysoka, Bez exori, exori grana i dodarkowych zapasów smp/ghp ani rusz ; ). Bardzo często zdarzają się tzw. "trapy", 35-80 k exp/h.
45+, wysoka, bp avalanche/ gfb należy mieć zawsze pod ręką, 50-90 k exp/h.
60+, średnia, brak, 40-80 k exp/h
ss'y:
Ukryty tekst:

loot:

potwory:

+naprawde dobre miejsce do expienia i zarabiania
+nawet przy dużym natężeniu osób jest dobry exp

-duże natężenie potworów, przez nawet najmniejszy lag/kick może spowodować deda

Ice Witch Tower

Miejsce to jest bardzo dobrym expowiskiem. Ma natomiast jedną wielką wadę- kiedy jest mało ludzi na serwie, resp jest strasznie powolny. Mimo to jest to miejsce cenione przez średnio jak i bardzo doświadczonych graczy. Krótki tutorial znajduje się oczywiście w filmiku ; ). Droga jest analogiczna jak do barbarian camp, za to wieża znajduje się w południowej części obozowiska:
Ukryty tekst:

60+, bardzo wysoka, brak, 65-100k exp/h
55+, średnio, wymagany dobry shielding, 60-100 k exp/h
55+, w miarę wysoka, brak, 80-100 k exp/h
ss'y:
Ukryty tekst:

loot:

potwory:

+ świetny exp
+ możliwość dobrego zarobku

- brak skrzynki pocztowej
- kiedy mało osób gra na serwie, resp jest bardzo powolny