Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Bossy - co, gdzie i jak?

Bossy - co, gdzie i jak?Jest to tłumaczenie poradnika z Pro-Tibia.com - All about Bosses


Bossy zostały wprowadzone do gry w lecie 2005 roku. Od tego czasu ich szeregi stale rosną.


Jedni polują na bossy dla questa. Innym sieja one postrach na ulubionych expowiskach. Jeszcze inni zbierają drużynę na najpotężniejsze bestie w Tibii. Oczywiście nie brak tu amatorów mocnych wrażen, którzy zabijają dla zabawy.Do której grupy Ty się zaliczasz?


W tym poradniku dowiesz się miedzy innymi:
  • Gdzie bossy zagrażają expiącym graczom?
  • Na co warto zapolować dla kasy?
  • Jak zabic mocniejsze okazy? (Orshabaal, Ferumbras)

Jak to działa?


Trochę podstawowych informacji na temat bossów.


Bossy to potwory o wyglądzie swoich zwykłych odpowiedników a zarazem dużo silniejsze. Często sa zbyt silne dla pojedynczych graczy expiących na spawnie bossa.


Bossy respią się losowo. Niektórzy mowią, ze GMy o tym decydują. Ja uważam, ze to bzdura. Sa swiaty gdzie GMy zagladają "od świeta" a bossy pojawiają się wszędzie równie często.


Ich spawn jest losowy. Może pozostać nieaktywny przez tydzień a potem pojawić dwa dni pod rząd. Bossy pojawiają się przy server save. Byc może podczas floor resetu także. Nigdy nie miałem okazji sprawdzić.

Niektóre itemy potrzebne do questa wypadają tylko z bossów. Na przykład Dragon Claw, który wypada tylko z Demodrasa, jest niezbędny do addonu Outfitu Warriora.

Spawn najpotężniejszych bossów, takich jak Orshabaal czy Ferumbras, jest poprzedzony ostrzeżeniem w postaci wiadomości wysłanej do każdego gracza online.


Gdzie szukać?


Gdzie znaleźć informacje o bossach? To zależy, czego szukasz.

Największy zbiór danych o bossach znajduje się na Tibia Wiki. Znajduje się tam miedzy innymi ilosc hp, expa, lista loota, link do mapy spawnu, trochę historycznych ciekawostek.

Ta sama lista, choć trochę niekompletna jest dostepna w polskiej wersji na wiki.hunted.pl.


Jesli chcesz wiedziec jakie bossy pojawily się ostatnio na Twoim swiecie, zobacz na erig.net.

Szukasz filmików? Oficjalna strona Tibicam ma całkiem niezły zbiór. W rozwijanym menu Section wybierz Hunts i wciśnij Filter. Następnie szukaj w tytule filmików nazwy bossa.

Jeśli tam nie możesz znaleźć żadnego filmiku, poszperaj w starszych wersjach Tibii. Możesz tez spróbować na forum tibia.pl.Uwaga! Boss na spawnie!Zdarza sie, ze niczego nie spodziewający się gracze giną na pozornie bezpiecznych expowiskach. Gdzie powinieneś zachować szczególną ostrozność?Oto lista najpopularniejszych expowisk ze spawnem bossa:


Mintwallin - General Murius respi się w pokoju z Markwinem. Ma 550hp, dość mocne combo i summony.

Plains of Havoc - The Old Widow respi się na powierzchni. Nie dasz rady zsolowac. Bardzo ciężko uciec przed jej paraliżem. Gdy tylko usłyszysz od kogoś, ze na PoH jest Old Widow, trzymaj się z daleka!

Jaskinia Dragow pod PoH - Demodras respi się w pomieszczeniu z dwoma DL. Zwykle dasz rade uciec po schodach w gore.

Demodras ma cenny loot. Nie rozgłaszaj jego obecności na prawo i na lewo. Zbierz drużynę albo daj kumplom namiary w ramach przysługi.

Pietro z Beholderami w Hellgate - The Evil Eye respi się w polnocno-wschodniej czesci. Sam boss to jeszcze mały problem - wraz z nim respi się okolo 20 Beholderow i Elder Beholderow! Jesli zauważysz za dużo beho, wszystko jasne. The Evil Eye się zrespił.

Jaskinie Rotow - Rotworm Queen respi się losowo w każdej wiekszej jaskini. Nie jest trudna do zabicia, ale botterzy muszą mieć się na baczności.

Folda - Yeti weźmie każdego, kto expi na Foldzie na 1-2 hity.

Jaskinia Trolli na Edron - Big Boss Trolliver respi się w pomieszczeniu z nagrodami questa. Niebezpieczny tylko dla botterów.

Czwarte pietro Cyclopolis - The Old Whopper respi się przed 30lvl door prowadzacymi do Behe Questa. Slaby Knight (jak na Cyclo) może stracić na niego sporo potków. Jeśli walczysz z dystansu, upewnij się, ze masz dość miejsca na ucieczkę.

Vamp Hell Na Darashii - Arachir the Ancient One summonuje Liche. Bardzo niebezpieczna dla expiących na Vampach.

Jaskinia Pirate Ghostow pod Nargor - Diblis the Fair. Dość cieżki potwor jak na expowisko dla low-lvl magów. Respi się z 1-2 Banshee.

Miasto Lizardow Chor, pod największym budynkiem - High Templar Cobrass respi się w pobliżu urny potrzebnej do Explorer Society Quest. Jest łatwy do zabicia. Słabe postacie robiące Explorera powinny mieć się na baczności.

Orc Fortress, przy Orc Powder potrzebnym do Explorer Society Quest - Warlord Ruzad czasami się tam respi. To pomieszczenie zwykle jest czyszczone za pomocą chodzenia gora/dół i ataku obszarowego. Niskopoziomowe drużyny mogą mieć z nim problem. Jego spawn przeważnie oznacza nieco wyższe koszty wykonania questa.

To chyba już wszystkie popularne jaskinie. Następnym razem gdy się tam zjawisz, miej oko na spawn bossa.
Polowanie na bossy
Niektóre rzadkie potwory szczególnie warto upolować. Jeśli nie dla outfitu, to dla kasy. Możesz zgarnąć niezła sumkę za loot z bossów.

Cena jest wysoka nie dlatego, ze boss jest silny. Wiekszość potworów z cennym lootem pada od kilku SD. Kupiec płaci krocie ponieważ boss respi się parę razy na miesiąc.

Loot rzadkich potwórow to świetny interes. Ich ilość na rynku jest poważnie ograniczona rzadkim spawnem. Ponadto, te itemy sa "jednorazowego użytku". Jedna osoba zrobi outfit i przedmiot znika! Wszyscy inni ktorzy chcą mieć lepsze wdzianko czekają na następny spawn.

Musisz sprawdzić kto da najwięcej. Nie wspominaj o cenie na Trade Chacie. Po prostu "Sell X".Potarguj się z każdym zainteresowanym i dodaj go na VIP. W komentarzu zanotuj ile byl gótow dać. Po kilku dniach napisz do tych co dawali najwięcej.


Lepsze rozwiązanie to Trade Forum. Napisz, ze sprzedasz X temu, kto da więcej. Niech cena pójdzie w gore.

Poczekaj kilka dni. W międzyczasie pisz na Trade Chacie. Być może ktoś w grze zaoferuje więcej niz ludzie na forum. W tym wypadku napisz na Trade Forum, ze XX zaoferował YY.

Przy odrobinie szczęścia trafisz na dwóch gości, ktorzy rywalizują o zdobycie outfita. Jesli dadzą się ponieść emocjom, zapłacą dużo więcej, niż przedmiot jest warty.

Pamiętaj! Cena zależy nie tyle od siły bossa co od rzadkości jego występowania. Czasami ktoś Cie "poinformuje", ze Horned Fox ma tylko 300hp. Nie krepuj się powiedzieć "good luck waiting for another spawn".

Bossy warte zabiciaOto lista najpopularniejszych bossów z lootem potrzebnym do addonów:Horned Fox z lootem Nose Ring potrzebnym do addonu assassin Outfit.

Łatwy do zabicia, trudny do znalezienia. Około 40lvlu poradzisz sobie z nim walcząc czarami. Ma swoja kryjówkę w pobliżu kopalni Dwarfów.

Horned Fox ma mało hp, lecz zadaje dość duże obrażenia. Najlepiej chodzić góra/dol i bić z ofensywnej magii. Uwaga na jego niewidzialność!
Demodras z lootem Dragon Claw potrzebnym do addonu Warrior Outfit.

Demodras respi się w pokoju z dwoma DLami na drodze do Ornamented Shield Quest. Cieżko go zabić solo, szczególnie Knightem. Mag moze go zlurować do schodów i chodzić gora/dol.


Najlepiej spisują się tutaj dwuosobowe drużyny - blocker i shooter. Taka taktyka minimalizuje straty i zagrożenie. Knight powinien mieć co najmniej 100lvl do blokowania.

Jesli szukasz blockera na Demodrasa, upewnij się, ze nie ukradnie Dragon Clawa. Przede wszystkim nie daj się nabrać na sciemę "loot?" "cash and mushroom" . Dragon Claw spada zawsze.Tiquandas Revenge z lootem Mandrake potrzebnym do addonu Shaman Outfit.

Respi się na wschód od Banuty. Leczy się bardzo szybko, szybciej od Hydry. Wal czym się da. Knight niech poprosi inna profesje o pomoc aby zadawać wystarczające obrażenia.


Bossy piratów: Brutus Bloodbeard, Deadeye Devious, Lethal Lissy i Ron the Ripper

Respią się w różnych częściach miasta podczas ataku piratów na Liberty Bay:
  • Brutus Bloodbeard w południowo-zachodniej cześci miasta.
  • Deadeye Devious przy południowym wyjściu z depo.
  • Lethal Lissy na zachod od apartamentu Eleonore, w pobliżu guildhouse The Ivy Cottage.
  • Ron the Ripper na parterze fortecy na wschód od depo, piętro +1.


Przed atakiem są wyświetlane ostrzeżenia, wiec dużo ludzi będzie na nie polowac.

Koniecznie potrzebujesz ataku obszarowego żeby przebić się przez hordy piratów. Podczas walki z bossem wal czym się da. Upewnij sie, ze nikt Ci go nie ukradnie robiac większe obrażenia.

Loot z czterech bossów to komplet potrzebny do drugiego addonu (kapelusz) Pirate Outfit.


Necropharus z lootem Soul Stone potrzebnym do addonu Mage Outfit.

Necropharus respi się w pokoju z nagrodami w Medusa Shield Quest. Łatwo go zabić. Zwykle gracz, ktory czyści pomieszczenie nie poczuje różnicy. Parę ataków obszarowych więcej i tyle.

Warto oferować pomoc z Necro Questem za kase. Im częściej czyścisz ten spawn, tym większa szansa, ze trafisz na bossa. Koszty zabicia spadają na klienta od questa.