Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Trening - Gigantyczny poradnik!!!!

InfoMasz przed sobą najpełniejszy, najbardziej precyzyjny i dokładny poradnik o treningu, jaki kiedykolwiek będziesz miał okazje czytać. Gwarantuje!

W całej serii opisałem każdy aspekt treningu tak dokładnie jak to możliwe. Wygadałem najlepsze miejsca treningowe w Tibii. Po raz pierwszy zostały one gdziekolwiek opisane. Radze Ci z nich skorzystać zanim inni to przeczytają ;-)


Więcej moich poradników w języku polskim i angielskim na Pro-Tibia.com. Postarałem się dopasować ten poradnik do forum, ale w oryginale prezentuje się dużo, dużo lepiej.


Podstawowe informacje

Najpierw zajmijmy sie podstawami treningu. Wiem, ze większość z tego już wiesz, ale muszę się upewnić, ze nie brakuje Ci elementarnych informacji.

Trening to czynność wymyślona przez graczy. Cipy nawet o tym nie pomyśleli gdy tworzyli system skilli. Jest to proces atakowania czegoś z zamiarem wzmocnienia swojego skilla, a nie uzyskania doświadczenia.

Twój skill rośnie gdy atakujesz potwora lub gracza, a nie gdy go zabijasz. Dlatego wlaśnie najlepszy partner do treningu żyje wiecznie. Używaj najsłabszej broni jaka się da na full def. Trenuj z czymś, co się leczy, summonuje albo ma wysoka obronę.Brzmi prosto, co? Niekoniecznie. Malo kto pamięta już czasy, gdy mogłeś ustawić atak na potwora, wyjechać na wakacje, wrócić po tygodniu do swojego chara, który dalej klepał tego samego potworka.

Z czasem Cipy znacznie utrudniły trening. Gracze są teraz zmuszeni wykonywać czynności cały czas. Wprowadzone zostały upierdliwe ograniczenia, takie jak:


  • Automatyczne rozłączenie - jeśli nie wykonasz żadnej czynności przez 16 minut, zostajesz automatycznie wywalony z gry.
  • Blokada skilla - jeśli nie zadajesz żadnych obrażeń przez 30 Twoich lub otrzymanych hitów, Twoje skille przestają rosnąć.
  • Wormy - musisz mieć przy sobie robaki aby być w stanie łowić ryby.
  • Skillowanie potwora - potwory także poprawiają swoje skille podczas treningu. Po kilku godzinach staja sie dla Ciebie zbyt silne.
  • Łamanie spearów - bronie miotane znikają po paru rzutach. Paladyni potrzebują dużych zasobów Small Stone albo Spearów do treningu.


Jakie jest najlepsze miejsce do treningu? Ideał to jak najwięcej wody i jak najmniej graczy w pobliżu. Po prostu chcesz rybki i słabe potwory dla shieldingu, a nie chcesz noobów panoszących się w pobliżu.To czy trenujesz z ludźmi, summonami czy dzikimi bestiami zależy wyłącznie od Ciebie. Zależy jaki styl treningu bardziej Ci pasuje i jak często chcesz być afk.

PvP i summony dają Ci większą elastyczność jeśli chodzi o wybór miejsca. W przypadku PvP trudniej jest jednak ustawić i kontynuować trening przez dłuższy czas. Musisz liczyć i optymalizować blood hity.

Trening z potworami wymaga mniej interakcji. Dużo łatwiej jest w ten sposób być pół-afk lub ustawić bota, Ciężej jest natomiast znaleźć dobre miejsce do treningu. W całej Tibii jest tylko kilkadziesiąt.Jeden Fish starczy na 2,4min. 25 Fish starczy na godzinę. 100 fish starczy na 4h. Potrzebujesz około 130oz ryb na każda godzinę treningu. 100 Brown Mushroom starczy na 7h. 15 z nich nakarmią Cie na godzinę. Warto zapamiętać te liczby gdy trenujesz pod ziemia.Zanim zaczniesz czytać dalej musisz wiedzieć czym sa bloodhity i czym się różnią od sparków i puffów. Oczywiście mowie o rodzajach uderzeń, jakie możesz zadać.

- blood hit zadaje obrażenia. I tyle - proste, co?

- spark nie zadaje obrażeń i jest blokowany przez zbroje celu.

- puff nie zadaje obrażeń. Oznacza, ze albo chybiłeś (w przypadku ataku bronią dystansowa) lub wszystkie obrażenia zostały zablokowane tarcza (w przypadku melee).Aby uniknąć skill locka potrzebujesz zaliczyć bloodhit co 30 sekund. Dlaczego? Policzmy:

Skill lock aktywuje się po 30 hitach. W Tibii zadajesz hit co dwie sekundy. Dwa potwory atakują Cie 2 razy na sekundę, wiec 30 hitów będzie zadane w 30 sekund. Jeśli nie zaliczysz bloodhita w tym czasie, Twój shielding się zatrzyma.Możesz wziąć na tarczę tylko dwóch przeciwników. Z tego względu nie ma znaczenia czy atakują Cię 2 potwory czy 8 - shielding rośnie tak samo. Oczywiście lepiej mieć na sobie 2 ze względu na bezpieczeństwo.BronieNajsłabsze bronie są niekoniecznie łatwe do zdobycia. Gdzie je znaleźć?

Jeśli masz już Knife, Crowbar, Sickle, Small Stone lub Spear, przejdź do następnego rozdziału.Knife (Atk:5, Def:5) - Sword Fighting

Knife nie można kupić w sklepach. Możesz je jedynie zloocić. Najpopularniejsze potwory zrzucające Knife to Smuggler i Ghoul. Możesz je znaleźć w każdym dużym mieście Facc. Gracze z Paccem mogą podróżować łodzią, wiec to nie problem.

Carlin - Ghoule respią się w Ghostlandzie.
Thais - Ghoule respią się w Ancient Temple
Venore - Smugglery respią sie w wejściu do Outlaw Camp. Jest to najbezpieczniejszy sposób na zdobycie Knife w okolicach Venore. Jeśli nie boisz sie zmierzyć z Vampirem, możesz odwiedzić resp Ghouli na Cmentarzu POH.
Ankrahmun - Tar Pit Tomb -1
Darashia - GS tomb jest najbliżej miasta. Ghoule respią się na pierwszym piętrze.
Port Hope - Jaskinia Smugglerow znajduje sie w północnej dżungli.


Sickle (Atk:5,*Def:4) - Axe Fighting

Sickle jest jeszcze trudniej dostać niz Knife. Możesz je kupić na Rooku albo wylootować z Witcha. Jest ona dość silna dla low lvli i ciężko ja znaleźć.

Jeśli dopiero zaczynasz knightem i wiesz, że idziesz w Axe Fighting - kup Sickle od NPC Obi na Rooku. Znajdziesz go tutaj. Co do Witchów - są dwa łatwo dostępne spawny TUTAJ.Venore - dwa Witche sie tu respią. Jest to dużo bezpieczniejsza opcja niż spawn na Liberty Bay. Jeśli Twój lvl jest niższy niz 20 i masz mniejsze skille niz 40, nie radze sie tam pchać. Silniejsze postaci powinne sobie dać rade używając kilku potków. Wyjdź z Venore północno-zachodnią bramą i idź:

Liberty Bay - Mnóstwo Witchow razem z Tarantulami i Novice of the Cult w jaskini na północnej części wyspy. Nie radze tam wchodzić bez 30lvla. Dużo ciężej tu przetrwać niż na spawnie w Venore. Natomiast możesz mieć nadzieje, ze ktoś tam expi dla Voodoodolli i zostawia Scythe w martwych ciałach.

Crowbar (Atk:5,*Def:6) - Club Fighting

Zdobycie Crowbara jest dużo łatwiejsze, niż Knife czy Sickle. Możesz go kupić za 260gp w kilku sklepach z wyposażeniem: Edron, Darashia, Kazordoon (pod depo), Na północ od Thais, Venore. Mieszkańcy Carlin i AB maja pecha.

Spear (Atk:25,*Def:0) - Distance Fighting

Mogą być kupione w każdym mieście za 10gp. Wypadają z Trolli.

Small Stone (Atk:5,*Def:0) - Distance Fighting

Mogą być kupione od graczy, lub zlootowane z Goblinow. Proponuje je kupić. Lootowanie kamieni zajmuje więcej czasu, niż zarabianie kasy gdzie indziej i kupowanie ich.

Cena 100 kamieni waha sie pomiędzy 1k i 1,5k. Cena bp to 20k-30k zależnie od świata.

Trening dla low lvli


Trening ze zwykłymi dzikimi potworami jest najbardziej popularnym sposobem skillowania dla low lvli. Walczysz z dwoma potworami używając najlepszego eq i najsłabszej broni na full defie. Jest to naprawdę takie proste. Wygląda to tak:
Największy minus tej techniki to oczywiście ograniczony zasób potworów. Działa to względnie dobrze tylko do skilla poniżej 50. Potem trening zaczyna przypominać powolny hunt.Na jakich potworach trenować?

To oczywiście zależy od Twojego skilla. Dla melee poniżej 30 polecam słabe potwory dające poniżej 15 expa, np. Trolle, Bugi, Gobliny. Z melee 30-50 trenuj na potworach z mocniejszym defem, np. Rotwormy, Dwarfy, Minotaury.Dla palków polecam Trolle aż do 50 dista. Zrzucają speary więc nie musisz wracać zbyt czesto do miasta. Nie musisz się martwić ze zbyt szybko padają. W przeciwieństwie do knighta masz dużą szansę na chybienie celu.

Inną opcją są Gobliny. Zrzucają Small Stone. Będziesz na nie polował ze spearami i używał kamieni, które wypadly. Myślę, że Trolle są bardziej wydajne, ale to Twój wybór. Najlepsze spawny Goblinów to:
  1. Fermor Hills na terenie Facc. Wejdź do tunelu wewnątrz góry.
  2. Gobliny na Edron sa najlepsze dla Pacców. Przy okazji - obok jest najlepsza w Tibii jaskinia Trolli.

Są pewne strategie, dzięki którym zoptymalizujesz swój trening na dzikich potworach. Mozesz sprawić, ze trenujesz efektywniej i wygodniej.:

Wejdź na wielki spawn potworów i zrób zagrodę z parceli tak, aby tylko dwa naraz mogły Cię atakować. Będziesz miał mnóstwo zapasowych partnerów do treningu w zapasie.

Zostaw jednego potwora na red hp i zajmij się pozostałym. W ten sposób będziesz miał dwa potwory na sobie tak długo jak to możliwe. Zabij tego z red-hp na samym końcu.

Zajmij część jaskini tylko dla siebie. Dwa spawny Ci wystarczą. Zablokuj teren parcelem i zostaw listy z groźbami. Większość ludzi na światach Normal i PvP Enforced to uszanuje i nie będzie Cię zaczepiać. Szczególnie jeśli zajmiesz naprawdę małą część jaskini i nie bedzie tam dla nich zbyt dużo expa.

Przyjrzyj się bliżej powyższemu screenshotowi, a zobaczysz, że właśnie tak zrobiłem.Wyciągnij potwory do góry za pomocą liny i łów ryby podczas treningu. Warto to zrobić nawet jeśli masz dość jedzenia. W ten sposób Twoi partnerzy do treningu unikną graczy expiących na spawnie.


Czas awansu

Do obliczeń najlepiej wykorzystać kalkulator Pskonejotta. Nie ma sensu się rozwodzić bo on to wszystko dobrze liczy i tyle Ci trzeba wiedzieć.


Oto jak wyglądają na wykresie czasu awansu z konkretnego skilla na następny dla pallka i knighta:
Zapraszam do lektury kolejnych części!