Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

O (prawie nieistniejącym) klimacie Tibijskim

Witam serdecznie wszystkich Tibijczyków, dla których problem z prawie całkowitym brakiem elementu RPG w grze nie jest błahostką!

Na początek może takie sprawy organizacyjne. Określenie 'poradnik' jest w kontekście tego tekstu mało prawidłowe. Nic jednak bardziej precyzyjnego mi do głowy nie przychodzi. Nie znajdziesz tutaj konkretnych zaleceń odnośnie co zrobić ,żeby stary klimat powrócił, bo to nie jest kwestia dnia czy dwóch - w przeciwieństwie do poradników o skillowaniu czy expieniu. Tutaj znajdziesz przemyślenia na ten temat i rady jak postępować zgodnie z zasadami roleplayingu.
Na pomysł napisania tego co właśnie czytasz wpadłem podczas czytania tego, choć 'coś' po głowie chodziło mi o wiele wcześniej.
Ale dość spraw ,które nikogo nie interesują, przejdźmy do właściwej części, która jest zresztą w trakcie tworzenia i wszelkie aluzje odnośnie jej bardzo mile widziane.
Na koniec dodam jeszcze ,że to pierwsza rzecz tego typu. Proszę jednak o obiektywną ocenę, bez zważania na to.

Czym jest Tibia?
Wbrew powszechnej opinii, Tibia to przede wszystkim świat w którym miejsce ma gra. I to od nazwy tego wirtualnego wszechświata nazwę swą wzięła rozrywka, dla której poświęcamy dziennie parę godzin. Nie będę się tu rozwodził o znaczeniu słowa TIBIA, bo to wszyscy wiedzą (a jeśli nie, to uświadamiam wszystkich ,że z łaciny oznacza kość piszczelową).
Tibia (w sensie gry, nie świata) o czym wszyscy zapewne są przekonani (a jeśli nie - nie przyznawaj się do tego!) jest grą z gatunku fantasy- Definicja tego słowa tutaj - co za tym idzie w Tibii (w sensie świata, nie gry) nie są respektowana prawa fizyki, codziennego świata, a górą zawsze magia.
Podsumowując: ikonka na Twoim pulpicie z napisem TIBIA jest eksploratorem świata zwanego TIBIĄ, w której istnieje Twoja postać. To są dwie odmienne rzeczy. Masz to pojmować w ten sposób, nie odwrotnie.

Czym jest RPG i dlaczego jej obecność w Tibii jest taka ważna?

Wiemy już co to TIBIA i ,że jest z założenia grą fantasy. Teraz pora dowiedzieć się co znaczy RPG -której jeśli nie ma gra nie może być fantasy - i jak to się ma do konkretnego, Tibijskiego przypadku.
Mam nadzieję ,że zwrot 'RPG' nie jest Ci obcy, a jeśli nawet tak - nic nie szkodzi. Wystarczy ,że przestudiujesz to (co prawda, mowa tam o grach rpg typu planszowe, ale chodzi mniej więcej o to samo).
No tak... ale dlaczego trzeba zachować zasady roleplayingu? Otóż nie trzeba , ale spróbuj mi narzekać ,że Tibia nie ma klimatu To właśnie RPG utrzymywał ten niepowtarzalny klimat.
Podsumowując: jeśli chcesz się przyczynić do odbudowy starej Tibii stosuj się do zasad RPG. Traktuj Tibię jak świat, nie grę.

Co psuje klimat?
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choćby ze względu ,że nie jestem bardzo starym graczem (gram od bodajże 7.8).
Moje przypuszczenia kierują się przede wszystkim ku masie noobów, którzy nie respektowali zasad Tibii (zarówno w sensie Gry jak i Świata). O odmianach noobów czytaj dalej.
Przypuszczam ,że kolejnym powodem obecnego stanu są większe lvle. Dawniej 150 był maksymalnym. A teraz? 400 lvl, i niezliczone 200, 300 lvle. Oznacza to bicie lvla, brak wspólnych huntów. (W WoWie sprawa ta jest rozwiązana ograniczeniem na lvl...).W porządku, część teoretyczna za nami. Przejdźmy do konkretniejszych konkretów Czyli co i jak zwalczać.Fri itanz plx

Każdy spotyka się z tym na co dzień. Większość jednak ignoruje. A ja proponuje porozmawiać z takim osobnikiem, zapytać się czemu żebra ,a nie pójdzie zarobić kasy, chociażby na trolle. Jeśli jednak na pytania i tak cały czas odpowiada 'plx fri itanz' odpuszczamy sobie, widocznie tak ma we krwi


Jak wspomniałem, poradnik w trakcie pisania. Chciałbym wiedzieć czy kontynuować to co zacząłem, czy podoba się to społeczności forumowej Proszę tylko o kulturalne wypowiedzi