Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Wszystko o gildiach

Gildie - Wszystko o nichSpis treści:
1. Słowem wstępu
2. Trochę teorii
2.1 Czym są gildie?
2.2 Plusy z przynależności do gildii
2.3 Co potrzebne jest do stworzenia własnej gildii?
3. Zakładanie gildii
4. Zarządzanie gildią
4.1 Edytowanie rang członków gildii
4.2 Edycja członków gildii
4.3 Zapraszanie do gildii
4.4 Rezygnacja z przywództwa
4.5 Logo i opis gildii
4.6 Forum gildii
5. Dołączanie i występowanie z gildii
6. Guildhall
7. FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
8. Nota odautorska


1. Słowem wstępu
Witam Was Wszystkich, Drodzy Użytkownicy!
Na początku chciałbym zaznaczyć, że poradnik ten pisany był początkowo na inną stronę o Tibii, tibiaspy.com. Większość zdjęć zaczęrpniętych jest z niedokończonego i imho beznadziejnego poradnika autorstwa Romka na forum.tibiaspy.com. Uznałem, że na tym forum brakuje poradnika o gildiach. Istnieje jedynie niedokładny, przestarzały i krótki poradnik Parysa na ten temat. Cóż, to chyba tyle. Życzę miłej lektury!

2.Trochę teorii
2.1 Czym są gildie? (tłumaczenie z tibia.com)
Gildie to koalicje tibijskich postaci, które są zakładane by jednoczyć podobnie myślących graczy. Są bardzo popularne, gdyż na ogół oferują dobrą ochronę swoim członkom. Potężne gildie generalnie mają większy wpływ na wydarzenia i politykę świata, niż pojedynczy gracz, a tylko nieliczni są na tyle lekkomyślni, by zadzierać z członkiem silnej gildi. Należy jednak pamiętać, że każda postac może przynależeć do jednej gildii jednocześnie.
2.2 Plusy z przynależnośći do gildii:
Ranga w gildii
Każdy członek gildii otrzymuje jedną z rang, ustalonych przez lidera. Jest ona wyświetlana zarówno na stronie postaci na tibia.com jak i na stronie gildii. Widać ją również patrząc na daną postać.

Kanał gildii, czyli guild channel
Członkowie gildii mogą prowadzić rozmowy między sobą na tym kanale.

Forum gildii
Każda gildia ma możliwość używania specjalnego podforum na forum tibia.com, które dostępne jest jedynie dla jej członków.

Guildhall
Guildhall'e to domy specjalnie zaprojektowane do używania przez gildie. Jeżeli lider wynajmie jeden, każdy członek gildii może do niego wejść. W ten sposób, nawet gracze z darmowym kontem (FACC) mogą znaleźć dom dla swojej postaci! Należy jednak pamiętać, że liderzy mogą uczynić niektóre części niedostępne dla innych, więc nie wszyscy mogą mieć dostęp do całego budynku. Więcej o guildhallu znajdziecie w rozdziale szóstym.

2.3 Co potrzebne jest do stworzenia własnej gildii?
Do stworzenia własnej gildii potrzebujemy aktywne płatne konto (PACC) oraz postać na świecie, gdzie zamierzamy ją utworzyć. Dodatkowo należy znaleźć 4 innych graczy z wykupionym płatnym kontem, którzy będą vice-leaderami. Mamy na to 3 dni od założenia gildii. Inaczej zostanie ona rozwiązana. Oczywiście, oprócz wymagań postawionych wyżej trzeba mieć sporo wolnego czasu na zarządzanie gildią.
Cechy, którymi powinien odznaczać się dobry lider:
  • Odpowiedzialność
  • Słowność
  • Stanowczość
  • Bezstronność

3. Zakładanie gildii
Jesteś gotowy na to, by założyć swoją własną gildię? Zaczynajmy więc!
Pierwszym krokiem będzie wejście na oficjalną stronę Tibii, tibia.com. Z menu po lewej wybieramy zakładkę Community, a następnie Guilds. Ukaże nam się takie okienko:

Wybieramy świat, na którym chcemy założyć gildię (musimy mieć na nim postać). Mamy przed sobą całą listę gildii na wybranym przez nas świecie. Zjeżdżamy na sam dół, gdzie powinniśmy ujrzeć coś takiego:

Przycisk 'Found Guild', na który wskazuje strzałka służy do utworzenia nowej gildii. Nad nim widzimy jeszcze ramkę, o tytule 'Guilds in Course of Formation on Nebula'. Oczywiście, zamiast Nebuli, może znajdować się tam nazwa jakiegokolwiek świata gry. Zapytacie zapewne do czego służy i co oznacza ta ramka? Otóż, ukazują się w niej gildie jeszcze nie aktywne, czyli takie, które nie mają jeszcze 4 vice-leaderów z aktywnym płatnym kontem.
Po naciśnięciu przycisku 'Found Guild', pokaże nam się dobrze znane okienko logowania. Po zalogowaniu, przechodzimy wreszcie do sedna sprawy, czyli założenia gildii.

Postaram się wszystko objaśnić:
1. Nazwa gildii, potem nie można jej zmienić.
2. Świat, na którym ma znajdować się gildia. Jest to ostateczne potwierdzenie, jeśli wcześniej wybraliśmy zły, to jest to ostania szansa na zmianę.
3. Nick lidera, w przyszłości można będzie go zmienić.
4. Całość potwierdzamy hasłem.
Kiedy jesteśmy już wszystkiego pewni wybieramy Submit.
Jeśli zaciekawił was tekst nad tym formularzem, to tu znajdziecie jego przetłumaczoną przeze mnie wersję.
Ukryty tekst:

Czy chcesz założyć nową gildię? W kolejności, aby to zrobić, potrzebujesz płatnego konta, a żadna z twoich postaci nie może posiadać jednej z dwóch najwyższych rang (vice-lider lub lider) w jakiejkolwiek innej gildii. Pamiętaj również o tym, że potrzebujesz czterech innych graczy z kontem premium oraz identycznymi wymaganiami, przed tym by gildia stała się aktywna.

Teraz wpisz nazwę nowej gildii, wybierz świat, na którym ma ona się znajdować, wybierz imię postaci, która będzie pierwszym liderem gildii i zaakceptuj swój wybór potwierdzając całość hasłem. Następnie kliknij na "Akceptuj". Pamiętaj, że pierwsze dwie informacje (nazwa gildii i świat) nie mogą być później zmieniane.

Jeżeli wszystko poprawnie wpisałeś, twym oczom powinien ukazać się taki oto komunikat:


Gratulacje! Właśnie założyłeś swoją własną gildię! O tym, co dalej dowiesz się w następnym rozdziale.

4. Zarządzanie gildią
Po utworzeniu gildii ukazuje ci się okno, dzięki któremu możesz zarządzać gildią. Początkowo (tj. do czasu aktywowania gildii) nie masz dostępnych wszystkich opcji.


Za pomocą przycisku 'Disband Guild' rozwiązuje się gildię. 'Edit Ranks' służy do edytowania rang w gildii, natomiast 'Edit Members' do edytowania członków gildii. Dzięki guzikowi 'Invite Character' możemy zaprosić dowolnego gracza do naszej gildii.

4.1 Edytowanie rang członków gildii
Po kliknięciu przycisku 'Edit Ranks' otworzy nam się następujące okno:

Opcje otoczone czerwoną ramką i oznaczone cyfrą nr 1 dotyczą ilości rang w gildii. Minimalnie ma być ich 3 (lider, vice-lider i 1 zwykła), a maksymalnie 20. Kiedy już wybierzemy ilość rang, potwierdzamy to kliknięciem w górny przycisk 'Submit' (niebieska ramka). Teraz przejdźmy do opcji znajdujących się niżej, otoczonych zieloną ramką oraz oznaczonych cyfrą nr 2. Możemy tu zmieniać nazwy rang. Z rozwijanego pola, wybieramy rangę, którą chcemy zmienić, a w wolnym polu obok wpisujemy nową nazwę. Tak jak w poprzednim przypadku, akcję potwierdzamy przyciskiem 'Submit', lecz teraz tym, który znajduje się niżej. Kiedy już wszystko sobie ustawimy, według własnych upodobań oczywiście, klikamy na przycisk Back, powracając tym samym na główną stronę gildii.

4.2 Edycja członków gildii
Przy pomocy przycisku 'Edit Members' możemy edytować członków naszej gildii.

Pole oznaczone cyfrą nr 1 służy do wybrania nazwy gracza, którego mamy zamiar edytować. Opcja 'Set rank to' oznaczona cyfrą nr 2 pozwala nam zmieniać rangi wybranego przez nas gracza. Klikamy w nią, a obok z rozwijanego pola wybieramy rangę, którą chcemy mu nadać. Lider może zmieniać rangi wszystkim, a reszta członków gildii może zmieniać rangi jedynie graczom z rangom niższym niż ich. Postaram się to zobrazować na przykładzie: Mamy gildię z 5 rangami: Lider, Vice-lider, General, Kapral, Szeregowy. Ustawione są one w kolejności od najwyższej do najniższej. Lider może zmienić rangę wszystkim, Vice-Lider - Generałowi, Kapralowi i Szeregowemu; Generał - Kapralowi i Szeregowemu, a Kapral jedynie Szeregowemu. Nie jest jednak możliwe promowanie postaci do rangi równej swojej! Przejdźmy teraz do następnej opcji, czyli do 'Set Title to'. (nr 3) Jest ona dostępna jedynie dla lidera. Przy jej pomocy może on ustawić dowolnemu członkowi gildii dopisek, który widoczny będzie na stronie gildii (przy nicku). Widać będzie go również patrząc na postać w grze. Wpisuje się go w pole oznaczone cyfrą 6. Ostatnią opcją jest 'Exclude from guild' (nr 4), co oznacza wydalenie z gildii. Opcji tej może używać nie tylko lider - również vice-liderzy mogą wyrzucać z gildii, lecz oczywiste jest, że nie mogą wyrzucić lidera ;-)

4.3 Zapraszanie do gildii
Do zapraszania graczy do naszej gildii służy przycisk 'Invite Character'.

W pole zaznaczone czerwoną ramką należy wpisać imię gracza, którego chcemy zaprosić. Mogą to robić zarówno liderzy jak i vice-liderzy. Całość akceptujemy klikając 'Submit'. Powinno nam się wtedy ukazać następujące okienko:

Na górze, ujęta w czerwoną ramkę, ukazuje się nam informacja, że gracz został pomyślnie zaproszony do gildii. Po środku mamy ponowną możliwość zaproszenia, a na samym dole, również ujęte w czerwoną ramkę znajduje się ważne pole. Pokazane są tam zaproszenia przez nas wysłane, a jeszcze nie akceptowane. Można tam też je wycofać. W tym celu należy wybrać nick gracza, którego zaproszenie chcemy wycofać i potwierdzić swój wybór klikając 'Submit'.

4.4 Rezygnacja z przywództwa
Oczywiste jest, że tylko lider może zrezygnować z przywództwa. Aby to zrobić należy kliknąć przycisk 'Resign From Leadership'. Opcja ta dostępna jest jedynie wtedy, kiedy nasza gildia jest już w pełni aktywna, gdyż dopiero wtedy na stronie gildii pojawia się dużo większy arsenał przycisków:

Po wybraniu opcji 'Resign From Leadership' naszym oczom ukaże się następujące okienko:

Z rozwijanego pola 'New Leader' należy wybrać gracza, któremu chcemy przekazać przywództwo. Akcję tę potwierdzamy, wpisując niżej swoje hasło i klikając przycisk 'Submit'. Oby transfer doszedł do skutku nowy lider musi zalogować się na tibia.com i wyrazić chęć zostania nowym liderem. Całość odniesie efekt przy najbliższym zapisie serwera. Jeśli
w posiadaniu gildii jest guildhall on także zostanie przepisany na nowego lidera.

4.5 Logo i opis gildii
Oprócz opcji opisanych wyżej, istnieją jeszcze dwie, przydatne do zarządzania. Pierwszą z nich jest 'Edit Description'. W pole o nazwie 'Description' wpisujemy opis gildii (max. 500 znaków), który wyświetla się pod jej nazwą w spisie gildii na danym świecie. Można tu napisać, czy gildia nadal rekrutuje, jeśli tak to od jakiego poziomu doświadczenia itp. W pole 'Homepage' należy wpisać adres strony internetowej gildii (bez 'http://', a z 'www.'). Jeśli gildia takowej nie posiada, pole można zostawić puste. Ostatnim polem jest 'Guild Logo', czyli logo gildii. Podobnie jak jej opis, logo wyświetlane jest na liście gildii na danym świecie. Musimy je mieć zapisane na naszym dysku twardym. By załadować obrazek należy wybrać go z komputera, przy pomocy przycisku 'Przeglądaj'. Całość potwierdzamy klikając 'Submit'.

4.6 Forum gildii
Forum gildii tworzymy klikając na przycisk 'Create Board'. Pojawi się komunikat, który po przetłumaczeniu brzmi:
Cytuj:
To forum jest przeznaczone jedynie do dyskusji na temat o gildii oraz jej członkach. Lider gildii posiada prawa moderatora i może ich używać. Jakiekolwiek nadużywanie tej możliwości będzie równać się ze skasowaniem forum gildii oraz zbanowaniem konta lidera.
Potwierdzamy klikając 'Yes'. Od tej pory mamy własne forum gildii. Znaleźć je możemy w sekcji forum na tibia.com. Dostęp do niego mają jedynie członkowie naszej gildii.

5. Dołączanie i występowanie z gildii
Ten rozdział skierowany jest do zwykłych członków gildii. Aby dołączyć do gildii, należy zostać najpierw do niej zaproszonym. W tym celu należy skontaktować się z liderem bądź jednym z vice-liderów. Kiedy już zostaniemy zaproszeni musimy udać się do sekcji 'Community', a następnie 'Guild' na tibia.com. Wybieramy świat, na którym znajduje się dana gildia i potwierdzamy klikając 'Submit'. Naszym oczom ukaże się lista gildii na danym świecie. Wybieramy tę, do której chcemy dołączyć. Na samym dole strony gildii, jeżeli rzeczywiście jesteśmy zaproszeni pojawi się guzik 'Join Guild'. Zaznaczamy kółeczko przy nicku naszej postaci, potwierdzamy akcję i już jesteśmy w gildii!
UWAGA!
Często gracze oferują przyjęcie do gildii. Każą wejść na stronę o dziwnym adresie i tam się zalogować. Pod żadnym pozorem nie loguj się na żadnej innej stronie niż tibia.com! Ci gracze to zwykli oszuści, którzy chcą cię okraść!

Aby opuścić gildię należy użyć przycisku 'Leave Guild'. Potwierdzamy hasłem chęć opuszczenia gildii i po przelogowaniu się w Tibii już odeszliśmy z niechcianej gildii.

6. Guildhall
Dom gildii, czyli Guildhall może kupić lider gildii. O tym jak to zrobić opowiada wiele poradników, dlatego ja pominę tę kwestię. W guildhall'u każdy może mieć swój pokoik. Oczywiście musi przydzielić mu go lider. To on decyduje kto może otwierać i zamykać dane drzwi, tym samym decydując kto ma wstęp do danego pokoiku. Jeżeli drzwi od twojego pokoiku pozostawisz otwarte, każdy mieszkaniec guildhall'u będzie mógł tam wejść. Nie radzi się pozostawiania w guildhall'u wartościowych rzeczy, chyba że bardzo ufasz swemu liderowi, gdyż on ma możliwość wejścia do każdego pokoiku. W wypadku niezapłacenia czynszu przez lidera, wszystkie przedmioty znajdujące się w domu gildii zostają automatycznie wysłane do jego depozytu w mieście, gdzie znajduje się guildhall. W domach gildii działają polecenia ze zwykłych domków oraz dodatkowe. Oto one:
Kod:
*@Nazwa gildii - zaprasza do guildhall wszystkich członków danej gildii
Nazwa [email protected] gildii - zaprasza do domu gildii wszystkich członków danej gildii o danej randze
7. FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania
P - Pytanie
O - Odpowiedź

P: Czy gildia może mieć kilku liderów?
O: Nie, ale możesz stworzyć taką samą rangę dla lidera oraz dla vice-liderów - będzie to wtedy wyglądało, jakby gildia miała paru liderów

P: Czy dwoma postaciami mogę należeć do jednej gildii?
O: Oczywiście, ale pamiętaj, że tylko jedna z nich może pełnić funkcję lidera lub vice-lidera.

P: Czy mogę mieć na jednej postaci i domek i guildhall?
O: Tak, możesz na jednej postaci mieć i guildhall i domek.

P: Mam swój własny pokoik w guildhall'u. Co się stanie z moimi rzeczami gdy zostanę wydalony z gildii?
O: Twoje rzeczy zostaną na swoim miejscu w domu gildii, tam gdzie je położyłeś.

8. Nota odautorska
Cały poradnik (z wyłączeniem niektórych zdjęć, które są autorstwem już wspomnianego Romka) jest mojego autorstwa. Wszelkie prawa zastrzeżone! Nieautoryzowane rozpowszechniane całości lub fragmentu tego poradnika w jakiejkolwiek postaci jest zabronione.

Pozdrawiam
Piternet