Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Wszystko o treningu...

Tutaj powstanie zapowiadany temat o treningu. Postaram się jak najlepiej wszystko ująć, będzie faq. Mam nadzieję, że rzeczywiście to pomoże ^^

Btw: tamten temat miał chyba największą (proporcjonalnie) liczbę odwiedzin. Nie licząc tematów zamkniętych z 1 postem Trening jest potrzebny, więc dostaniecie wszystko na talerzu...

1. Wstęp.

Ideą każdego rycerza grającego w Tibię jest mieć dobre skile. Co to są dobre skile? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ktos kiedys podsumował: "Podobają Ci się Twoje skile? Czy dajesz radę potworkom, na których chcesz expić lub expisz bez większych strat?". Prosta rzecz: odpowiedź "tak" = masz dobre skile, odpowiedź "nie" = masz złe skile. Nie ma na przepisu - "dobre" czy "złe" skile. Wszystko zależy tylko od Ciebie. Albo na 40 lev wciąż będziesz bił dwarfy/minosy/rotwormy albo od 15 levelu będziesz biegał na soldiery czy guardy. Twój wybór. A teraz garstka porad dla tych, co mają słabe skile:

2. Podstawy naszych rozważań:

W Tibii wyróżniamy kilka ataków zarówno fizycznych jak i magicznych. Nas interesują:
- chmurki - cios został zblokowany przez tarczę
- żółte promienie - cios został zaabsorbowany przez zbroję
- czerwone promienie - cios nie został przyjęty na tarczę ani na zbroję; trafiona osoba/potwór krwawi. Ten atak nazywamy "blood hit ".

Dodatkowo należy pamiętać, że jeden rodzaj ataku możemy używać raz na dwie sekundy. To oznacza 30 uderzeń na minutę . Na przyszłość ;]
Jeszcze jeden ważny szczegół: w trakcie walki nasza tarcza jest w stanie blokować dwóch przeciwników naraz. W przypadku większej ilości przeciwników, hity każdego ponad tych dwóch idą na naszą zbroję.

3. Co to jest efektywny trening?

Czyli co należy robić, żeby skile rosły nam najszybciej jak to możliwe.
Dawno temu trenować można było bardzo łatwo - ustawić sobie postać afk, pozwolić aby biła jakiegoś stworka najsłabszą bronią na full def i żeby potworek bił nas, a my przyjmowali jego uderzenia na tarczę. I było bardzo łatwo bo potworek nam starczał na długo i było fajnie Jednakże po pewnym czasie wprowadzono pewne ograniczenie.

Do awansu w ataku potrzebujemy uderzać kogoś do krwi lub "z chmurką". Jeśli odpowiednią ilość razy to zrobimy, to dostajemy awans. Jednakże jest pewne ograniczenie co do chmurek. Jeśli uderzymy kogoś "z chmurką" 30 razy pod rząd, to następuje blokada licznika (tego liczącego nasze hity potrzebne do awansu w ataku) i tylko blood hit (nasz na kimś) może zwolnić tą blokadę. Co to oznacza? To oznacza tyle, że jak ktoś ustawi sobie trening, jak to robiono dawniej, to nic nie zyska! Jeżeli przez, powiedzmy, 5 minut będziesz kogoś bił, a ten będzie przyjmował wszystkie Twoje hity na tarczę i ani razu go nie zranisz, to do awansu nie będzie Ci się liczyło 150 uderzeń, a jedynie 30. Taki trening może wydłużyć czas awansu pięciokrotnie, a chyba nikt z nas tego nie chce

A co z awansem shieldingu? Żeby uzyskać awans, potrzebujemy zebrać odpowiednią ilość chmurek w sytuacji, gdy ciosy przeciwnika idą na naszą tarczę; czyli obrazowo - nasza tarcza zbiera chmurki. Jeśli zbierze ich odpowiednia ilość, dostaniemy awans. Ale, ale... Jeśli nasza tarcza będzie zbierała te chmurki, a w tym czasie my nikogo nie zranimy do krwi, to po 30 chmurkach włącza się blokada licznika (tego liczącego nasze hity potrzebne do awansu w shieldingu) i tylko blood hit (nasz na kimś) może zwolnić tą blokadę. Co to oznacza? To samo, co parę linijek wyżej ;P

4. Trening knight vs knight.

składniki : dwóch rycerzów, dwa słabe potworki (raty, bugi, spidery [broń Boże poisony], dla wyższych skili trolle czy wolfy, dla kozaków rotwormy), kilka rodzajów broni (te najsłabsze w danej kategorii), najsłabsza tarcza (zalecana wooden shield), tona żarcia, kupa czasu, kilo cierpliwości, Szczypta Inteligencji (tą nosimy ze sobą zawsze i wszędzie), 1 flask krwi z demona (zapytajcie jakiegoś high-lev, może wam sprzeda ;P ). Ewentualnie jakieś runy lecznicze w przypadku braku jedzenia.
niepotrzebne : jakakolwiek zbroja na sobie podczas treningu
Włączamy party mode, lurujemy dwa słabe potworki tak, aby jeden potworek atakował jednego z naszych bohaterów, a drugi drugiego. Stawiamy rycerzy obok siebie, całą zbroję ściągamy z siebie i chowamy do plecaka. W jedną łapkę wkładamy tarczę (preferowana wooden shield, jak już wcześniej mówiłem) a w drugą bierzemy naszą broń. Kolega robi to samo. Atakujemy się nawzajem. Uff... proste? 8) Bierzemy np. najsłabszą broń, tryb walki balance i bijemy kolegę przez 5 minut. Liczymy wszystkie blood hity, jakie mu zadaliśmy. Minimalna ich ilość to... (Szczypta Inteligencji: 5). Jednakże ta ilość to jest naprawdę minimum i wiadomo, że nie uderzamy dokładnie raz na minutę, lecz w jednej minucie np. 2 razy, a w kolejnej ani razu. Najlepiej uderzać tak ze dwa razy na minutę, czyli 10 blood hitów w ciągu 5 minut. Wtedy możemy uznać, że nasz skill ataku będzie rósł najszybciej jak to możliwe.
A co z shieldingiem? Zobaczmy. Nas atakują: partner i potworek. Ile dostajemy chmurek na minutę? 30 od partnera, 30 od potworka. Czyli już po pół minuty (30 chmurek) włącza się blokada na shielding. Co tu zrobić? Ano proste, musimy komuś zadawać blood hita co pół minuty. Pamiętajcie, że jest to niezbędne minimum, czyli dla pewności lepiej zadawać blood hita raz na 15 sekund, czyli 4 razy na minutę. Porównując z tym co napisałem wyżej: dla ataku niezbędne minimum to 1 blood hit na minutę, dla shieldingu 2 razy na minutę przy dwóch atakujących przeciwników. Ilość optymalna to dla ataku 2 blood hity na minutę, dla shieldingu 4.
Jeśli nie będziemy mieli potworka do pomocy (czyli tylko rycerz nas atakuje), to po prostu ilość chmurek jakie zbiera nasza tarcza, to 30 na minutę. Dlaczego nie bierzemy dwóch potworków do treningu? Bo na tarczę przyjmujemy hity od 2 przeciwników: naszego partnera i jednego potworka. Ciosy drugiego potworka idą już nie tyle na zbroję (bo jej nie mamy na sobie), co na ciało. A to boli. A po co? I tak nam to nic nie daje... A co nam daje w ogóle ten jeden potworek? Ano szybszy awans w shieldingu. Może dojść do sytuacji, gdy mamy większy shielding niż atak, ale takie anomalie to tylko wśród magicznych...
Wracając... Zaczęliśmy ten trening i wiemy już jaka ilość tych blood hitów jest najlepsza. Bierzemy jeszcze raz tą najsłabszą broń, tryb walki balance i bijemy. Liczymy blood hity w ciągu 5 minut. Średnio chcemy, żebyśmy zadawali te 2-4 blood hity na minutę (10-20 w ciągu 5 minut). Wtedy właściwie możemy być zadowoleni. Taki trening jest bardzo owocny i nasze skile lecą pełną parą. Oczywiście, nasz partner też chce awansować, więc musimy liczyć się z tym, że on też chce nam zadawać blood hita 2-4 razy na minutę. Dlatego właśnie potrzebujemy jedzenia do odnowy życia i many (exura) lub runów (gorsza opcja). Dlatego też nie mamy na sobie żadnej zbroi, żeby wszystkie ciosy albo szły na tarczę, albo nas raniły (to samo z partnerem). Żółte promienie nie mają absolutnie żadnego wpływu na szybkość rośnięcia skili, więc są nam niepotrzebne. Jasne? Jasne.
Co zrobić jeśli zadajemy za dużo blood hitów? Dwa wyjścia. Albo zmienić broń na słabszą, albo przełączyc się na niższy tryb walki (full attack -> balance lub balance -> full defence).
Co zrobić jeśli zadajemy za mało blood hitów? Zmienić broń na lepszą, albo przełączyc się na wyższy tryb walki (full defence -> balance lub balance -> full attack).
Po każdej zmianie czekamy kolejne 5 minut, aby uśrednić ilość blood hitów. Stąd właśnie potrzebne kilo cierpliwości. Oczywiście, wszystkie te zmiany musimy jakoś konsultować z partnerem, Oboje chcecie jak najlepiej wykorzystać czas, więc najlepiej na początku się dotrzeć, potem zapamiętać czego używaliście, w jakim trybie walki walczyliście i umawiać się na długie godziny treningu. Oczywiście, wraz ze wzrostem skili będzie tak, że będziecie używać zasadniczo broni już tylko najsłabszych i na full defence. Wtedy, żeby (być może) nie zabić partnera, można pokusić się o założenie leather boots, czy jakiegoś słabego hełmu czy czegokolwiek, ale to juz inna bajka... ;]

5. Trening rycerza z potworami.

Troszkę inna historia niż trening z partnerem. Idziemy potrenować z potworami. Najpierw Szczypta Inteligencji: chcemy, żeby nas potwory raniły? Nie, bo nam to nie jest potrzebne do awansu. W związku z tym bierzemy zbroję. Celowo nie mówię: najlepszą. Nie musimy brać np. c-set na trening z np. minosami. Bo po co? Weźmy sobie jakiś plate set, w zupełności wystarczy. Oczywiście, na pewnych levelach ten właśnie p-set jest najlepszą zbroją, ale zbieżność niezamierzona Najprościej: ubieramy się w to, co na co dzień. Do tego bierzemy tarczę. Tutaj właściwie im lepsza tym lepiej. Więcej ciosów na nią przyjmiemy, zamiast na zbroję. Do całości oprócz naszej zwykłej, codziennej broni, bierzemy zestawik paru broni najsłabszych w danym typie. Dodatkowo bierzemy dużo jedzenia, żeby trnować mlev; nie jest to aż tak potrzebne jak przy treningu z partnerem. Tam obrywaliśmy i musieliśmy się leczyć. Tutaj nie obrywamy (zasadniczo taka jest idea).
Jak już jesteśmy gotowi, ruszamy na trening. Trenujemy dość podobnie, tylko że zamiast partnera mamy potworka. Różnica jest taka, że nie musimy dać się zranić (bo po co?). Reszta taka sama.
Szukamy miejsca niedaleko od respawnu, bierzemy dwa potworki i tak się blokujemy (korytarz/parcele), żebyśmy byli atakowani tylko przez te dwa. Bierzemy jedną z najsłabszych broni i tak jak poprzednio badamy jaką bronią i w jakim trybie walki pada optymalna ilość blood hitów. Oczywiście, ustawienia te zależą od Twoich skili oraz od siły potworka. Najczęstszymi potworkami używanymi do treningu są trole, niedźwiedzie, orki, rotwormy, dwarfy, minotaury. I bijemy... Jeśli potworek padnie, lurujemy następnego tak, aby cały czas mieć dwa. Burżuje mogą sobie pozwolić na ich leczenie (ih), ale jest to rzadko praktykowane.

Do tego rodzaju treningu zalicza się następującą sytuację: kolega (sorc/druid, lev 22+) przywołuje nam ghoula. On nas nie atakuje, my natomiast atakujemy summona. Ponieważ potrafi się sam leczyć, to gdy nie będziemy przesadzać z tą częstością blood hitów, ghoul może wystarczyć naprawdę na długo... Nie zapominajmy o shieldingu. Do jego wzrostu potrzebne nam będą dwa zlurowane wcześniej bugi/spidery czy inne...

6. Trening paladynem.

Jeśli chcemy naszym paladynem potrenować distance, to sposób treningu jest podobny jak opisywałem wcześniej. Jakie są różnice? Ano takie, że jedyną sensowną bronią do treningu są włócznie, które mają 30 ataku...
trening paladyna z rycerzem - rycerz zakłada najlepszą zbroję jaką ma i bierze najlepszą tarczę. Paladyn powinien pozostać bez zbroi, z wooden shield (żeby rycerz mógł awansować)
trening paladyna z innym paladynem - obaj ubierają się w najlepsze rzeczy jakie mają
trening paladyna z potworami - tutaj jeden dylemat... Potwory są słabe i szybko giną od włóczni. Z niskimi skilami możesz zaczynać treningi na minoskach, jednak szybko się przekonasz, że ciężko to nazwać porządnym treningiem, bo zbyt szybko giną. Pierwszym poważniejszym potworkiem jest cyklop. Ma dość dużo życia i przy niewysokich skilach wystarcza na dłużej. Jak znajdziesz jakiś fajny respawn, to trening bardzo przyjemny, bo dodatkowo dostajesz trochę expa, no i kasy ^^ Jednak już przy pewnych skilach cyklop nie wystarcza. Ten "Trening" bardziej wygląda jak zwykłe zabijanie i nie zdążą się zrespawnować następne cyklopy, a my już zabiliśmy wszystko. Tutaj musimy uciec się do pomocy magicznych. Prosimy kumpla, używając odpowiedniej ceny, o przywołanie monka. To ustrojstwo ma jedną bardzo fajną zaletę: samo się leczy. I to dość szybko (zdecydowanie szybciej niż ghoul). Stajemy sobie gdzieś w ustronnym miejscu i atakujemy monka z włóczni. Do treningu shieldinga nie zapominamy zlurować sobie dwóch bugów/spiderów/ratów etc... Oczywiście, w pełnym ekwipunku (tzn takim, żeby nas te szczury nie zabiły ;] ).
Pamiętajcie! Paladyn trenując włóczniami, zawsze robi to w trybie full defence!

Uwagi:
a. Jeśli trenujemy z potworkami, to one mają jakiś swój arm i nie mamy na to wpływu. Dużo naszych hitów idzie na zbroję. Zauważyłem, że przy takich minoskach, to może nawet połowa... :/ I nic z tym nie możemy zrobić. Partnerowi możemy powiedzieć, żeby ściągnął zbroję i będzie ok, a tutaj frytki.. Małym wyjątkiem jest ten ghoul. Zauważyłem, że on ma mały arm i liczba hitów idąca na jego zbroję jest zdecydowanie mniejsza niż u takiego minoska.
b Jeden z miłych użytkowników zapodał linka do bardzo ciekawych rozważań na temat treningu. Teorie te na temat zdobywania mlev oraz skili wkleił już Oxygane w tym temacie . Ponieważ tamte pomiary i doświadczenia są bardziej wiarygodne, proszę tam też zaglądać w razie wątpliwości, potem pytać ;]

7. Przybliżony czas awansu.

Oto jak szybko możesz awansować w skilu sword/club axe fighting. Oczywiście, wszystkie czasy są przybliżone i ustalone na podstawie doświadczenia niektórych graczy. Dla porównania zapraszam równiez na http://mysite.verizon.net/vze7p87m/ -> Calculators -> Skill advances

@ = 10h.
# = 1h.
\ = 30 min.

050-059: ~24 h.
060-069: ~56 h.
070-079: ~152 h.
080-089: ~365 h.
090-099: ~910 h.
100-109: ~2400 h.

########### Sword/Club/Axe ###########

----------- 50-59 ------------
050 #
051 ##
052 ##
053 ##
054 ##
055 ##
056 ###
057 ###
058 ###
059 ###\
----------- 60-69 ------------
060 ####
061 ####
062 ####
063 ####\
064 #####
065 ######
066 ######\
067 #######
068 #######
069 ########
----------- 70-79 ------------
070 ########\......................................... ...(8.5h)
071 ##########........................................ ...(10h)
072 ############...................................... ...(12h)
073 #############..................................... ...(13h)
074 ##############\................................... ...(14.5h)
075 ################.................................. ...(16h)
076 #################................................. ...(17h)
077 ##################\............................... ...(18.5h)
078 ####################\............................. ...(20,5h)
079 ######################............................ ...(22h)
----------- 80-89 ------------
080 ########################.......................... ...(24h)
081 ##########################........................ ...(26h?)
082 ############################\..................... ...(28.5h?)
083 ###############################................... ...(31h?)
084 ##################################................ ...(34h)
085 #####################################............. ...(37h)
086 ########################################.......... ...(40h)
087 ############################################...... ...(44h)
088 ################################################.. ...(48h)
089 ################################################## ##.(52h)
----------- 90-99 ------------
090 @@@@@@............................................ ...(57h)
091 @@@@@@............................................ ...(63h)
092 @@@@@@@........................................... ...(69h)
093 @@@@@@@........................................... ...(76h)
094 @@@@@@@@.......................................... ...(84h)
095 @@@@@@@@@......................................... ...(92h)
096 @@@@@@@@@@........................................ ...(101h)
097 @@@@@@@@@@@....................................... ...(111h)
098 @@@@@@@@@@@@...................................... ...(123h)
099 @@@@@@@@@@@@@@.................................... ...(135h)
---------- 100 - 109 ---------
100 @@@@@@@@@@@@@@@................................... ...(150h)
101 @@@@@@@@@@@@@@@@@................................. ...(165h)
102 @@@@@@@@@@@@@@@@@@................................ ...(180h)
103 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.............................. ...(200h)
104 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@............................ ...(220h)
105 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.......................... ...(240h)
106 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@........................ ...(260h)
107 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@..................... ...(290h)
108 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.................. ...(320h)
109 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@............... ...(350h)
---------- 110 -110 ----------
110 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@........... ...(385h)


8. FAQ

Niektóre pytania są oczywiste, inne mniej. Ludzie często nie czytają całego poradnika, tylko zadaja naprawdę głupie pytania, które nie powinny były w ogóle paść. Ale skoro już padły...

pytanie: Mam rycerza na xx lev, skile xx/xx, eq: x arm, x helm, x legs, x shield, x sword/club/axe. Jak najlepiej trenować?
Raynold: http://tibia.pl/thread.php?threadid=...a1c02&page=1#1

p: Czy jak będą mnie atakowały 4 potworki, to czy mój shielding szybciej mi będzie rosnął?
R: Nie.

p: Czy będziesz moim partnerem do treningu?
R: Nie.

p: Jaki masz lev? Na jakim grasz świecie? Jakie masz skile? Czym walczysz? (...)
R: (ignored)

p: Mam skile xx/xx. Z jakimi potworkami najlepiej trenować?
R: Trudne pytanie. Próbuj różnych potworów, broni i trybów walki. Jeśli uznasz, że nawet najsłabszą bronią zabijasz potworka zbyt szybko, przerzuć sie na nieco silniejszego. Jednak te, które wcześniej wymieniałem, są bardzo uniwersalne.

p: Czy to prawda, że jak trenuję z potworami, to biorę najsłabszą tarczę i zbroję?
R: Nie.

p: Czy jak trenuję z kolegą to muszę brać do pomocy jakieś potwory?
R: Nie musisz, ale dodatkowy potworek w najlepszym przypadku może podwoić szybkość wzrostu shieldingu.

p: Gdzie najlepiej trenować z partnerem?
R: Nad rzeką/morzem - możecie przy okazji łowić ryby i mieć stały zapas jedzeinia.

p: Gdzie znajdę fajny respawn do treningu z potworami?
R: Są od tego inne tematy.

p: Czy jak używam broni dwuręcznej, rośnie mi shielding?
R: Nie.

p: Czy jak trenuje z lepszym potworkiem, to szybciej awansuję?
R: Nie. Chmurka to chmurka, blood hit to blood hit.

p: Co to jest blood hit?
R: Blood = krew, hit = uderzenie. Blood hit to uderzenie, po którym leje się krew.

p: Czy muszę obrywać blood hity, żeby awansować w shieldingu?
R: Nie.

p: Czy jak nie trzymam w ręku tarczy, to czy shielding ma jakiś wpływ na ilość obrażeń jakie ponoszę?
R: Dyskusji było wiele; z takiego "chłopskiego" punktu widzenia nie powinien mieć wpływu, ale wielu ludzi już się na ten temat wypowiadało, że jednak ma wpływ. Podobno shielding liczy się połowicznie, czy jakoś tak... Jeśli dostanę wyniki jakichś doświadczeń w tej materii, to dam znać.

p: Czy jeśli potwór mnie uderzy to też są zdejmowane ograniczenia chmurek czy to działa tylko wtedy jak ja go uderzę?
R: Czytamy ze zrozumieniem: "(...)następuje blokada licznika (tego liczącego nasze hity potrzebne do awansu w ataku) i tylko blood hit (nasz na kimś) może zwolnić tą blokadę".

p: Biją mnie dwa trole (lub inne zwierzątka). Czy muszę jakiegoś zbloodować, żeby mi urósł shielding?
R: Żeby dostać dostać awans, nie musisz dokładnie w tym momencie zbloodować potworka, ale blood hity są potrzebne co 30 chmurek, żeby awansować w ogólności...

p: [Cokolwiek dotyczące trenowania skili sorcem/druidem]
R: Trenowanie sorcem/druidem nie ma najmniejszego sensu, daj sobie spokój.Poradnik wciąż w trakcie tworzenia, jednakże proszę o wypowiedzi pomocne w jego ukończeniu, ewentualnie o zadawanie pytań, które mogę dorzucić do FAQ oraz ewentualne odpowiedzi; mile widziane uzupełnienia do tych idpowiedzi, które już są. Komentarze - podziękowania (już kasowałem przed ukończeniem) są bardzo miłe, jednak proszę nie pisać ich tutaj, preferowana pw.