Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

1. Kim jest Tutor?

Tutor to doświadczony gracz, który dobrze zna Tibie i jej zasady. Tutor pomaga innym graczom odpowiadając na pytania lub dając potrzebne wskazówki. Zasady Tibii mogą zmieniać tylko Gamemasterzy i Counsellorzy, ale Tutorzy mogą zgłaszać przekroczenie zasad, np.: złe imię. Gracze mogą skontaktować się z Tutorami, kiedy oni są online na Help Channel. Alternatywnie można użyć Help Board.

Proszę zauważyć, że Tutorzy nie są oficjalnymi przedstawicielami CipSoftu, lub Gamemasterów. Oni nie są upoważnieni, aby dawać jakiekolwiek rozkazy innym graczom i najważniejsze Tutorzy nie mają prawa pytać innych o ich Konto. Odpowiedzi udzielane przez Tutorów powinny być zrozumiałe przez innych graczy. Oni mogą zawsze skontaktować się z Gamemasterami, lub CipSoftem. CipSoft nie może zagwarantować poprawnych odpowiedzi Tutorów. Zapamiętaj, że Tutor jest tylko kolejnym graczem!

2. Jak zostać Tutorem

2.1 Wymagane kwalifikacje

Tutorem w Tibii może zostać tylko doświadczony gracz. Podane wymagania muszą być spełnione:

a) Musisz grać przynajmniej 3 miesiące. Również, musisz mieć na swoim koncie przynajmniej jedną postać na poziomie 20 lub wyższym.
b) Nie możesz mieć żadnych wpisów w Criminal Record.
c) Twoje konto musi być dobrze spersonalizowane.
d) Nie może być żadnych nieważnych zapłat (Invalid Payment) na twoim koncie.
e) Nie możesz być wcześniej odrzucony od pracy Tutora (spójrz na punkt 2.4).
f) Musisz posiadać wszystkie wiadomości na temat gry, Aby sprawdzić czy posiadasz wymaganą wiedzę sprawdzimy to na egzaminie Tutora (po szczegóły spójrz 2.2). Całą potrzebną wiedzę znajdziesz w podanych sekcjach strony www.tibia.com:
- Game Manual
- FAQ
- Security hints
- Tibia Rules
- Tutor guide
Gdy nie zdasz egzaminu ponownie będziesz mógł do niego przystąpić po 2 miesiącach.

2.2 Jak się zgłosić

Zgłoszenie się na pozycję Tutora jest bardzo proste:

a) Sprawdź wymagania
Sprawdź profil swojego konta i zrób wszystko to czego wymagamy (sekcja 2.1). Jeśli nie spełniasz chociaż jednego z wymogów nie możesz zostać Tutorem. Proszę nie bądź zdegustowany. Pamiętaj, że Criminal Record może zostać wykasowany. Jeśli dasz sobie czas wciąż będziesz mógł to zrobić.

b) Upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany
Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś to przeczytaj, wszystko znajdziesz na www.tibia.com. Listę potrzebnych Ci działów znajdziesz w sekcji 2.1.

c) Zgłoś się na stronie swojego konta
Zaloguj się na swoje konto i kliknij "Become a tutor".

d) Napisz egzamin
Egzamin na Tutora został stworzony, aby sprawdzić twoją wiedzę na temat Tibii. Zostaniesz upoważniony do odpowiedzi na 20 pytań w czasie 45 minut. Zauważ, że jak już zaczniesz test nie będziesz mógł go przerwać. Jeśli jedno lub więcej pytań zostanie bez odpowiedzi oblejesz test. Pytania są wybierane losowo więc nigdy nie znajdziesz dwóch takich samych testów. Każde pytanie ma spis możliwych odpowiedzi. Czytaj każde pytanie dokładnie i zawsze się zastanów nawet jeśli odpowiedź wydaje Ci się jasna.
Aby zdać egzamin nie możesz zrobić nawet jednego błędu. Jednakże, nie martw się, ponieważ wszystkie informacje potrzebne do zdania testu znajdziesz na stronie (sekcja 2.1).
Podamy teraz jedno przykładowe pytanie jakie się może pojawić na teście: "Które z podanych imion wykracza poza Reguły Tibii?" Do tego pytania zostaną dopisane 4 różne imiona. Musisz zidentyfikować złe imię i je zaznaczyć aby poprawnie odpowiedzieć na pytanie. Zapamiętaj, że niektóre pytania mogą być podchwytliwe i lepiej się zastanów dwa razy zanim na nie odpowiesz.
Kiedy już odpowiesz na wszystkie pytania kliknij na "Submit". Twoje odpowiedzi zostaną sprawdzone. Jeśli jest błąd oblejesz test. Musisz poczekać dwa miesiące aby zaliczać test ponownie.

e) Zaakceptuj umowę Tutora
Kiedy już pomyślnie przejdziesz test wyświetli się umowa. Przeczytaj ją uważnie. Jeśli się na wszystko zgadzasz kliknij na przycisk potwierdzenia. Gratulacje! Jesteś teraz nowym Tutorem w Tibii!

2.3 Wakacje i emerytura

Oczywiście możesz zrobić sobie przerwę kiedykolwiek chcesz. Aby to zrobić wejdź na swoje konto i kliknij na "Retire as a tutor". Zostaniesz zapytany o potwierdzenie. Kiedy to zrobisz twój status się zmieni na normalnego gracza. Jeśli po zrezygnowaniu znów będziesz chciał zostać Tutorem wejdź na swoje konot i kliknij "Become a tutor". Jednak egzamin będziesz musiał pisać ponownie.

2.4 Zwolnienie

Możliwe jest również zwolnienie Tutora przez CipSoft. Powodem zwolnienia może być nieaktywność jako Tutor (do okresu 2 miesięcy), lub nie przestrzeganie zasad. Nie wszystkie zwolnienia dadzą Ci hańbę. Zwolnienie z powodu nieaktywności nie jest poważnym powodem. System będzie sprawdzał Twoją aktywność, i jeśli nie będziesz odpowiadał na pytania albo będziesz zgłaszał do Gamemasterów niepotrzebne uwagi zostaniesz automatycznie zwolniony.

Jeśli jednak zostaniesz zwolniony z hańbą nie będziesz mógł zostać ponownie Tutorem. Zwolnienie z hańbą może wyniknąć z niewypełniania powierzonych Tobie obowiązków, przekraczaniem zasad, albo wykorzystywaniem swojej pozycji Tutora.

3. Obowiązki, przywileje i warunki

3.1 Obowiązki

Ogólnie, Tutorzy pomagają innym zrozumieć grę. Oto lista obowiązków Tutora:

a) Tutor odpowiada na pytania powiązane z grą
Najważniejszym obowiązkiem Tutora jest odpowiadanie na pytania dotyczące ustawienia klienta, ogólnym sposobem gry, używania konta i oficjalnej strony Tibii. Tutorzy mają obowiązek odpowiadać uczciwie i najlepiej jak wiedzą. Mogą również zaoferować porady dotyczące zasad, chociaż ich opinia nie jest koniecznym odzwierciedleniem oficjalnej pozycji CipSoftu. Proszę zauważyć, że Tutorzy nie są upoważnieni na odpowiadanie na pytania dotyczące treści gry, np.: pytania na temat quest'ów. Generalnie Tutorzy powinni opierać swoją wiedzę na częściach dokumentacji zbieranej na www.tibia.com.

b) Tutorzy regularnie sprawdzają Help Channel i Help Board

Help Channel jest miejscem gdzie gracze mogą skontaktować się z Tutorami podczas gry. I dlatego zawsze jeden lub więcej Tutorów powinno trzymać Help Channel na oku. Jeśli Tutor spostrzeże, że nie ma innych aktywnych Tutorów na Help Channel on, lub ona powinna przejąć kontrolę. Tutorzy również powinni sprawdzać od czasu do czasu Help Board, aby sprawdzić czy są tam jakieś pytania wymagające odpowiedzi.

c) Tutor regularnie sprawdza Tutor Board

Tutorzy mają swoją własną tablicę gdzie mogą usłyszeć najnowsze wieści i dyskutować z innymi na temat zadawanych pytań. Również, to jest miejsce gdzie Tutorzy mogą skontaktować się z Counsellor'ami i Gamemasterami jeśli sobie tego życzą. Tutorzy powinni często tu zaglądać, aby być zawsze na czasie.

d) Tutorzy zgłaszają złe imiona

Tutorzy są zobowiązani zgłaszać imiona, które wykraczają poza Reguły Tibii, używając specjalnej opcji dostępnej tylko dla Tutorów, Counsellor'ów i Gamemasterów. Zgłoszenie nie będzie miało efektu dopóki nie zostanie zatwierdzone. Kiedy imię zostanie zgłoszone postać nie będzie mogła się zalogować do gry i gracz będzie musiał zmienić imię swojej postaci na stronie swojego konta. Tutorzy nie mogą zgłaszać imion, które nie łamią Reguł Tibii, a kiedy imię zostaje zgłaszane Tutor ma dodać komentarz gdzie ma napisać dlaczego imię łamie zasady, np.: przekleństwo w obcym języku. Tutorzy, którzy często, lub celowo robią złe zgłoszenia stracą swoją pozycję.

e) Tutorzy zgłaszają błędy

Gracze zgłaszają błędy Tutorom na Help Channel. Jeśli Tutor usłyszy o błędzie, lub sam go znajdzie on, lub ona ma dostarczyć opisany dokładnie ze szczegółami błąd do CipSoftu używając Bug Report. Tutor powinien zrobić badania zanim zgłosi, aby się upewnić, że błąd jest prawdziwy i rozwijający się. Imię postaci Tutora, aktualne położenie na mapie i czas kiedy błąd został zgłoszony. Zalecane jest, aby zgłoszenie błędu dotyczącego mapy zawierało dokładny opis gdzie się znajduje.

f) Tutorzy przestrzegają kodeks zachowania

Tutorzy powinni się zachowywać stosownie do swojej pozycji. Jest specjalny kodeks zachowania, który Tutorzy powinni przestrzegać komunikując się z innymi graczami. Proszę spójrz na następną sekcję dotyczącą tych zasad.

3.2 Kodeks zachowania Tutora

Tutorzy powinni zawsze przestrzegać wszystkich wymienionych poniżej punktów:

a) Być Uprzejmym

Niektórzy gracze mogą być niegrzeczni i irytucjący. Nigdy nie daj się sprowokować. Jeśli gracz denerwuje Ciebie, lepszym wyjściem będzie zignorowanie go niż niegrzeczne odpowiedzi i wdawanie się w kłótnie.

b) Być Opanowanym

Nigdy nie popędzaj się w swoich odpowiedziach. Niech Ci to zajmie trochę czasu. Odpowiadaj tylko na jedno pytanie i dokładnie je przemyśl. Jeśli znasz odpowiedź to odpowiedz, ale jeśli odpowiedzi nie znasz to lepiej zadać to pytanie innemu Tutorowi niż wymyślać swoją odpowiedź.

c) Być Zwięzłym

Niektórzy gracze będą chcieli zacząć z Tobą rozbudowaną dyskusję. Nie powinieneś marnować energii i czasu na takich graczy. Przeczytaj pytanie i odpowiadaj zwięźle. Jeśli ludzie na Game-Czacie będą Ciebie zaczepiać i zadawać głupie pytania najlepiej będzie jak wyłączysz ten kanał.

d) Być Obiektywnym

Chociaż Tutorzy nie są oficjalnymi przedstawicielami CipSoftu, ani Gamemasterów ludzie będą Ciebie uważnie słuchać kiedy będziesz przemawiał, a jeśli odczują, że jesteś manipulowany twoja opinia ucierpi. Spróbuj odłożyć na bok osobiste odczucia kiedy grasz jako Tutor. Jeśli nie jesteś pewny odpowiedzi zadaj pytanie innemu Tutorowi.

e) Być Poinformowanym

Ludzie będą tobie zadawać bardzo dużo, różnych pytań i powinieneś być przygotowany na odpowiadanie na nie bez sprawdzania wcześniej odpowiedzi. Musisz znać całą dokumentację i odpowiadać najlepiej jak potrafisz. FAQ dostarczy Ci odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podpieraj swoją wiedzę korespondując dokumentację. Jeśli nie jesteś pewny swojej odpowiedzi, najpierw zadaj to samo pytanie komuś jeszcze! Jeśli spotkałeś się z nowym problemem powinieneś to przedyskutować na Tutor Board.

f) Być Poważanym

Pomimo pewnych udogodnień jakie posiadają Tutorzy pamiętaj, że wciąż jesteś również normalnym graczem. Zapamiętaj, że Counsellorzy i Gamemasterzy posiadają większy autorytet i większo wiedzę na temat zadawanych pytań. Jednak oni są również dobrymi osobami, aby zapytać ich o swoje własne problemy z Tibią. Jeśli Counsellor, albo Gamemaster da Ci wskazówke, powinieneś go posłuchać. Jednakże Tutorzy, Counsellorzy i Gamemasterzy powinni być szanowani w grze i na wszystkich kanałach. Używaj Tutor Board i nie rozpoczynaj nic nie dających dyskusji.

g) Być Graczem Tibii

Zapamiętaj, że jeśli jesteś Tutorem to jesteś również normalnym graczem, gracze będą płacili za to jak będą się zachowywać podczas gry. Powinieneś zrozumieć swoich towarzyszy z Tibii. Graj uczciwie i bądź zawsze pewny, że postępujesz zgodnie z regułami. Jeśli nie będziesz przestrzegał zasad stracisz swoją pozycję, co może zrobić każdy Gamemaster.

3.3 Ograniczenia

Cele i obowiązki tutorów są ściśle określone. Ważne jest aby wiedzieć też czego tutorzy nie mogą robić:

a) Tutorzy nie tworzą zasad

Przestrzeganie zasad jest pilnowane przez Gamemasterów. Oni i tylko oni mogą interweniować w przypadku złamania zasad. Tutorzy natomiast nie mogą dawać banów ani ostrzeżeń graczom, i nie mogą w związku z tym im grozić.

b) Tutorzy nie są upoważnieni do zadawania pytań

Oczywiście, gracz może odpowiedzieć na pytanie Tutora jeżeli czuje, że jego problem będzie dzięki temu mógł być rozwiązany. Nie ma jednak obowiązku odpowiadania na pytania Tutorów - każdy gracz może w każdej chwili odmówić podania odpowiedzi. Ponadto każdy gracz powinien pamiętać, że każda próba pozyskania informacji o koncie, takich jak numer konta i hasło to występek przeciwko Zasadom Tibii.

c) Tutorzy nie mogą pretendować na przedstawicieli CipSoftu ani Gamemasterów

W żadnym wypadku Tutor nie może sprawiać wrażenia, że występuje on w imieniu CipSoftu czy Gamemsterów. Udawanie Gamemastera czy członka CipSoftu jest złamaniem Zasad Tibii.

d) Tutorzy nie mogą używać w zły sposób systemu reportowania złych nazw

Chociaż raportowana postać nie ponosi konsekwencji w związku z błędnymi raportami o nazwach, dodają one niepotrzebnej pracy osobom pracującym przy obsłudze graczy. Tutorzy którzy często wysyłają błędne raporty o nazwach stracą swoją pozycję.

Tłumaczenie z www.tibia.com.

Punkt 3.3 tłumaczył bryn.