Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

[Linux] – Swobodne i Bezpieczne Granie

Witam, ten wstęp nie będzie wcale taki krótki dlatego też może trochę przynudzać . Artykuł ten adresuję głównie do osób które używają Linuxa do grania w Tibię, ponieważ chciałbym tutaj przedstawić znane mi problemy jakie spotkają nas już po zainstalowaniu systemu oraz ściągnięciu gry. Nie opiszę tu jak zainstalować Linuxa czy sterowników ponieważ są od tego inne, na prawdę dobre artykułu które nie raz mi pomogły. Pewnie wiele osób zada sobie teraz pytanie, więc o czym jeszcze pisać? Odpowiedź jest bardzo prosta. Mój artykuł będzie się składał z paru części, w pierwszej opiszę jakie problemy mogą nas spotkać z samym oknem gry, zaś druga będzie opisem programów które mogą nam bardzo umilić grę. Jestem użytkownikiem Mandrivy 2008.0 zaś środowisko graficzne które używam to Gnome dlatego nie wszystkie rzeczy mogą się zgadzać. Postaram się wszystko opisać tak jak umiem najlepiej. Więc teraz nie pozostaje mi nic innego jak zacząć .

1.[FAQ] Główne Okno Gry

1a. Bawiłem się wyglądem mojego systemu, i teraz mam duży problem! Chcę do kogoś napisać na pw albo zaatakować ale nie mogę!! Tak jakby kursor przenikał poprzez okno gry! Czy to wina mojej myszki?

Odp: Nie! Jest to spowodowane poprzez włączenie efektów 3D, tak zwanego Compiz'a, możęsz go wyłączyć na takie o to sposoby:

Sposób nr 1:
Otwórz konsolę i wpisz o to taki kod:
Cytuj:
metacity –replace
Powinno to całkowicie wyłączyć efekty 3D.

Sposób nr 2:
Dla Ubuntu wejdź w: System -> Administracja -> Wygląd i ustaw Efekty Brak.
Dla Mandriva wejdź w: System -> Administracja -> Konfiguracja Komputera, Zakładka Sprzęt -> Konfiguracja Efektów Pulpitu 3D i ustaw Brak Efektów pulpitu 3D.

Niestety nie wiem jak to wygląda w innych dystrybucjach Linuxa dlatego preferuję użyc pierwszej opcji jeżeli używasz innej niż dwie wymienione powyżej, to samo tyczy się innego środowiska graficznego niż Gnome.

1b. Używam Tibia Classic Control! Ale gdy chcę na kogoś spojrzeć (look) nie mogę! O co chodzi?

Odp: Dzieje się tak gdy twój X-Server jest skonfigurowany do działania dla trzy przyciskowej myszy. (Ten błąd zauważyłem głównie w Ubuntu.)

Żeby to naprawić musimy z edytować nasz plik konfiguracyjny X11 (/etc/X11/xorg.conf). Możemy to zrobić na parę sposobów ale przedstawię tutaj tylko jeden który według mnie jest najłatwiejszy, plik konfiguracyjny otworzymy poprzez Kwrite (Odpowiednik Windowsowego Notatnika). Dlatego otwieramy konsolę i wpisujemy o to taki kod:
Cytuj:
kwrite /etc/X11/xorg.conf
Możliwe że zapis tego pliku nie będzie możliwy dlatego przed otwarciem musimy zalogować się jako super użytkownik (root). Logujemy się dzięki komendzie sudo su, a działą ona tak:
Cytuj:
sudo su
Po wpisaniu tego wyskoczy nam na dole pole gdzie wpisujemy hasło do Root'a. Uwaga wpisywanego hasła nie będzie widać! Kiedy już otworzymy nasz plik powinniśmy znaleźć o to taką linijkę:
Cytuj:
Option "Emulate3Buttons" "true"
Zmieniamy z „true” na „false”. (Nie zostało to przez mnie testowane! Miałem ten sam błąd na Ubuntu lecz nie umiałem go wtedy usunąć! Dopiero nie dawno znalazłem odpowiedź w Tibia.com FAQ oraz resztę informacji w Google dlatego po części robisz to na własną odpowiedzialność!)

2.[UOSU] Szybkie Zrzuty Ekranu

2a. Jestem użytkownikiem od nie dawna, oraz mam własny temat ze zdjęciami na forum! Lecz mam problem, po naciśnięciu PrtScr pojawia się beznadziejne okno z zapisywaniem zrzutu ekranu, kiedy już to zrobię zapisuje się on bardzo długo! Co zrobić?!

Odp: Program który nam tak przeszkadza jest chyba zainstalowany w każdą dystrybucję, między innymi widziałem go w Ubuntu, Debian, Mandriva. Nazywa się on kSnapShot.Ten program to zarazem zmora Tibijczyków jak i najgorszy problem z jakim się borykałem żeby go wymienić nie wliczając instalację sterowników graficznych . Z pomocą przychodzi nam wspaniały program jakim jest scrot(SCReenshOT), program ten będzie trzeba zainstalować jeżeli aktualnie go nie mamy. Jednak żeby się upewnić czy go nie mamy otwieramy konsolę i wpisujemy komendę scrot jeżeli nic się nie stanie, a pojawi nam się następna linijka będzie to oznaczało że aktualnie program jest zainstalowany . Jednak ci którzy takiego szczęścia nie mają i wywaliło że takiej komendy nie ma oznacza to tylko jedno! Program ten nie istnieje w naszym komputerze .

Żeby zainstalować scrot'a wchodzimy na: http://linuxbrit.co.uk/scrot/ i pobieramy odpowiedni dla nas plik, dla użytkowników Mandrivy proponuję ściągnąć plik *.rpm i zainstalować go prosto w trybie graficznym lub tekstowym. Niestety nie wiem jak z innymi dystrybucjami.

Scrot nie jest programem który korzysta z GUI dlatego teraz wszystko będziemy robić poprzez komendy. Naszym zadaniem będzie stworzenie folderu gdzie będą się zapisywać nasze zrzuty oraz przypisanie naszego programu do odpowiedniego klawisza którym będzie PrtScr. Jeżeli już zainstalowaliśmy scrot'a otwieramy nasz folder domowy(/home/nazwa_uzytkownika/) i tworzymy tam folder o nazwie Zrzuty.Teraz naszym zadaniem jest przypisanie odpowiedniego klawisza do naszego programu. Posłużymy się teraz programem gconf-editor dlatego też otwieramy konsolę i wpisujemy:
Cytuj:
gconf-editor
Powinno nam się otworzyć okno tego typu:Teraz wchodzimy w:
/apps/metacity/keybinding_commands/ i znajdujemy command_screenshot oraz command_window_screenshot, zmieniamy wartość pierwszego na:
Cytuj:
scrot -e 'mv $f /home/
Cytuj:
nazwa_twojego_uzytkownika/Zrzuty/'
A drugie po prostu na:
Cytuj:
scrot
Po takiej operacji nasz system powinien korzystać z Scrot'a .

3.[WINAMP] Dobieramy Odtwarzacz Muzyki

3a. Podczas grania w Tibię chciałbym słuchać Muzyki. Jaki odtwarzacz mam wybrać aby nie lagował mi Gry?


Odp: Jeżeli dobrze poszukamy znajdziemy pewnie wiele odtwarzaczy muzyki które przypadną nam do gustu, lecz opiszę tu tylko dwa które według mnie zasługują na zainstalowanie .

Program XMMS(X Multimedia System):

Alternatywa Winampa dla Linuxa, według mnie najlepszy program do słuchania muzyki, odtwarza pliki w formatach WAVE, MP3, Ogg oraz moduły muzyczne (MOD, IT i inne). XMMS wymaga bibliotek GTK+.Strona producenta: http://www.xmms.org/

Program Amarok:

Używałem go głównie na Ubuntu ponieważ nie lagował mi Tibii, jednak na Mandrivie chodzi mi o wiele gorzej . Amarok to odtwarzacz muzyki dla środowiska KDE (Na Gnome też chodzi ).Strona producenta: http://amarok.kde.org/pl

----------------------------------------------------

Źródła: Tibia.com FAQ, Google, Wikipedia, Własne doświadczenia .

Pozdrawiam, Makuki.