Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Tibia Player Linux: Rozwiązywanie problemów

Zakładam, że użytkownik czytający ten poradnik, posiada zainstalowaną jakąś dystrybucję Linuksa w wersji 32-bitowej (x86), zna jej podstawowe narzędzia administracyjne do wyszukiwania, usuwania, instalowania oprogramowania, edytowania plików konfiguracyjnych oraz wie, co to konto root. Nie będę opisywał, jak instalować system Linux i sterowniki. Dystrybucji Linuksa jest za dużo i nie chcę decydować za użytkownika, którą ma zainstalować. Operacja może być bardzo prosta, jak i skomplikowana, w zależności od używanej dystrybucji!

CipSoft zrezygnował ze wspierania gry pod starszą wersję libc, dzięki czemu nie będziemy mieli kłopotu ze ściągnięciem odpowiedniej wersji. Tibia jest grą na systemy 32-bitowe dlatego próba jej uruchomienia pod systemem 64-bitowym (x86-64) może przysporzyć kłopotów. Trzeba do tego używać specjalnych wrapperów emulujących środowisko 32-bitowe.
Wchodzimy na stronę główną i ściągamy klienta: Account -> Download Client -> Linux Tibia Client
Zanim zaczniemy grać, musimy najpierw poprawnie zainstalować sterowniki do używanej karty graficznej. Zanim przystąpimy do instalacji odpowiednich sterowników musimy wiedzieć jaką kartę posiadamy, posłuży do tego narzędzie lspci. Otwieramy więc konsole(KDE), terminal(Gnome) albo inny emulator terminala który posiadamy w systemie i wpisujemy sudo su lub su aby dostać się na konto administratora root:
Kod:
# lspci | grep -i VGA
02:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600 GT] (rev a2)
Jak widać, u mnie jest to nVidia GeForce 6600GT.
Niezbędnym programem może się okazać mesa lub mesa-utils (różne nazwy w poszczególnych dystrybucjach) bez którego gra nie zadziała, dodatkowo posłuży on nam do sprawdzenia poprawności zainstalowanych sterowników.

1. Jak mogę wypakować i uruchomić linuksowego klienta ?
Klient którego ściągnęliśmy jest zarchiwizowany za pomocą programu tar. Aby móc grę uruchomić, należy najpierw ją rozpakować. Wystarczy wydać poniższe polecenie w konsoli będąc w katalogu w którym znajduje się zapakowana gra. Zakładam, że znajduje się w twoim katalogu domowym.
Kod:
cd /home/Ty/
tar xzfv tibia*.tgz
x – wypakowuje pliki z archiwum
z – dekompresja programem gzip
f – używa podanego pliku z archiwum
v – tryb 'gadatliwy', wypisuje więcej informacji (postęp rozpakowywania)

Zostanie utworzony katalog Tibia z zawartością która znajdowała się w archiwum. Na dodatek, po pierwszym uruchomieniu gry utworzony zostanie kolejny nowy katalog „~/.tibia” w twoim katalogu domowym zawierający plik ustawień „Tibia.cfg” którego NIE można edytować oraz katalog „Automap” zawierający odkryte mapy. Do katalogu „Automap” można przenieść wszystkie pliki *.map z Windowsowego klienta. Dzięki czemu uzyskamy odkryte wcześniej mapy również pod pingwinkiem.

Aby uruchomić grę, musisz przejść do nowo utworzonego katalogu Tibia. Będąc w katalogu klikamy na pliku binarnym „Tibia ”. Bardzo często się zdarza, że okno gry zostanie uruchomione na sekundę po czym automatycznie się zamknie. Najczęściej jest to spowodowane złą instalacją sterowników karty graficznej. Jednakże w środowisku graficznym KDE, efekt taki występuje nawet gdy są one poprawnie zainstalowane. Aby się dowiedzieć gdzie leży przyczyna zamykającej się gry uruchamiamy konsole(KDE), terminal(Gnome) albo inny emulator terminala który posiadamy w systemie. Przechodzimy za pomocą komendy cd do katalogu z grą, po czym wpisujemy ./Tibia.
Kod:
cd ~/Tibia
./Tibia
Teraz gra powinna się uruchomić, jeżeli działa możemy pominąć dalszą część artykułu i zacząć grać a z ambitnymi, którzy chcą sobie umilić granie w przyszłości oraz 'pechowcami', którym gra nie działa. Przechodzimy dalej.

2. Jak mogę sprawdzić, czy mam poprawnie zainstalowaną akceleracje sprzętową ?
Jeśli nie możesz uruchomić gry poleceniem „ ./Tibia ” znajdując się w katalogu z grą, oznacza to, że nie posiadasz poprawnie zainstalowanych sterowników do karty graf. Skutkiem będzie komunikat błędu na konsoli zamiast włączonej gry. Na samym dole, zamieściłem przykłady najczęstszych błędów spowodowanych przez niepoprawną instalacje sterowników karty graficznej. Aby sprawdzić, czy są poprawnie zainstalowane wydajemy poniższe komendy jako root:
Kod:
# egrep -i 'driver|dri|glx' /etc/X11/xorg.conf
Wynik może być podobny do tego:
Kod:
    # Load "dri"
    Load "glx"
    Driver   "kbd"
    Driver   "mouse"
    Driver   "nvidia"
Prawdopodobnie nie masz akceleracji sprzętowej jeżeli linia driver zawiera „nv” zamiast „nvidia” dla kart nVidii lub „ati” zamiast „fglrx” dla kart graficznych ATI. Również linia load „dri” lub load „glx” może się znaleźć, jeżeli masz poprawnie zainstalowaną akceleracje sprzętową. Nvidia zaleca, aby moduł 'dri' pozwalający na bezpośrednią komunikację z kartą graficzną, pomijając X-Window nie był używany (# przez Load „..”) gdyż moduł pełniący jego funkcję znajduje się w sterownikach karty graficznej.

Teraz z pomocą przychodzi mesa, o którym wyżej napisałem. Program glxinfo znajduje się w pakiecie mesa. Najważniejszą linią jest direct rendering, jeżeli wynosi ona "No" możemy być pewni, że nie mamy akceleracji sprzętowej i musimy poprawnie zainstalować sterowniki do karty graficznej.

Kod:
# glxinfo | egrep '(OpenGL|direct)'

direct rendering: Yes
OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: GeForce 6600 GT/AGP/SSE/3DNOW!
OpenGL version string: 2.1.2 NVIDIA 169.09
Jak widać, u mnie wszystko jest w porządku.

3. Posiadam starszą kartę graficzną i moja grafika wygląda dziwnie. Co jest źle ?
Klient próbuje automatycznie wykryć jaką posiadasz kartę graficzną. Jednakże, na niektórych systemach to wykrywanie może ulec awarii. Wynikiem jest dziwnie wyglądająca grafika, zwłaszcza jeśli używasz starszej karty graficznej. Spróbuj uruchomić klienta z parametrem „engine 3”:
Kod:
./Tibia engine 3
To ustawienie wymusi na kliencie użycie starszych, lecz bardziej kompatybilnych sterowników OpenGL.
Jeśli posiadasz kartkę graficzną NVIDII z serii 440, możliwym rozwiązaniem będzie instalacja sterowników beta, znajdujących sie na stronie domowej nVidii.

4. Nie mogę użyć skrótów klawiszowych zaczynających się od ALT, CTRL i SHIFT. Co mogę zrobić ?
Większość systemów X-Window i środowisk graficznych takich jak KDE lub Gnome ustawia trochę skrótów klawiszowych dla własnych potrzeb. Wystarczy zmienić skróty klawiszowe w używanym środowisku graficznym aby problem zniknął. Gnome nie powinno sprawiać żadnych kłopotów, nawet jeżeli by to się zdarzyło to skróty klawiszowe można wyklikać w ustawieniach. W KDE klawisze CTRL + F1-F12 są zarezerwowane do zmiany wirtualnych pulpitów, aby była możliwość ich używania w grze trzeba je wyłączyć w centrum sterowania KDE. Wchodzimy do centrum sterowania poprzez K Menu -> Centrum sterowania lub wpisanie komendy kcontrol w konsoli po czym postępujemy jak na załączonym obrazku.


5. Zastępowanie UOSU: Szybki zrzut ekranu w KDE i Gnome przy pomocy programu scrot.
Scrot jest konsolowym programem do wykonywania zrzutów ekranu. Nie posiada okna dialogowego tak jak ksnapshot czy gnome-screenshot, przez co staje się idealnym rozwiązaniem do szybkich zrzutów ekranu zapisywanych do danego katalogu. W środowisku graficznym Gnome jest problem w zapisie zdjęcia w innym katalogu niż $HOME/. Błąd powoduje biblioteka giblib, gdy znajdę rozwiązanie dopiszę je tutaj.

5.1 Szybki zrzut ekranu w KDE
Domyślną aczkolwiek niewymaganą aplikacją do wykonywania zrzutów ekranu w KDE jest Ksnapshot. Aplikacja zostaje wywołana po wciśnięciu klawisza Prt Scr, skutkiem jest pokazanie się okna aplikacji podobnego do poniższego.Uniemożliwia to upamiętnienie sytuacji z Tibii podczas grania. Aby rozwiązać ten problem
tworzymy katalog, w którym zapisywane będą zrzuty:
Kod:
mkdir $HOME/Screenshots
Instalujemy program scrot, wchodzimy do centrum sterowania i w zakładce Ustawienia poleceń/URL ustawiamy:
Kod:
scrot $HOME/Screenshots/$(date +%d.%m.%Yr-%H:%M:%Ss).jpg
Tak jak na załączonym obrazku:

Dzięki takiemu ustawieniu, scrot wywoła program date, który ustawi nazwę pliku na aktualną datę i godzinę np.: 27.06.2008r-13:09:15s.jpg po czym zapisze zrzut do katalogu 'Screenshots' w naszym katalogu domowym.
Zapisujemy ustawienia i sprawdzamy czy działa.

5.2 Szybki zrzut ekranu w Gnome
Domyślną aplikacją do robienia zrzutów ekranów w Gnomie jest gnome-screenshot. Tak samo jak 'Ksnapshot', nie jest wygodną aplikacją do wykonywania szybkich zrzutów z powodu ukazującego się takiego okna:

Aby to zmienić, najpierw musimy zainstalować gconf-editor i scrot. Uruchamiamy edytor konfiguracji wpisując w konsoli polecenie gconf-editor. Przechodzimy do katalogu /apps/metacity/keybinding_commands/ i zmieniamy wartość command_screenshot i command_window_screenshot na:
Kod:
scrot -e $HOME/$(date +%d.%m.%Yr-%H:%M:%Ss).jpg

Zapisujemy ustawienia i sprawdzamy czy działa.

6. Używam 'Tibia Classic Control”, gdy chcę coś obejrzeć za pomocą myszki (Mouse1+Mouse2) nie chce działać, natomiast Shift + Mouse1 działa jak powinno. Co jest źle ?
Spowodowane jest to emulacją środkowego przycisku myszy przez serwer X-Window. Rozwiązanie jest banalnie proste, wystarczy w pliku /etc/X11/xorg.conf w sekcji "InputDevice" dopisać Option "Emulate3Buttons” "false" po czym ponownie uruchomić serwer X-Window:
Kod:
Section "InputDevice"
    Identifier "Mouse0"
    Driver   "mouse"
    Option   "Protocol" "auto"
    Option   "Device" "/dev/input/mice"
    Option   "ZAxisMapping" "4 5 6 7"
    Option	 "Emulate3Buttons” "false" ## Rozwiązanie problemu.
EndSection
Ponowne uruchamianie X-Window
Kod:
/etc/init.d/gdm restart
Kod:
/etc/init.d/kdm restart
Kod:
/etc/init.d/xdm restart
7. Po zalogowaniu się na linuksowym kliencie zamiast postaci i otoczenia widać biały obraz. Jak to naprawić?
Jednym z powodów może być używanie menadżera okien Compiz Fusion / Beryl na źle skonfigurowanym serwerze X-Window. Problem występuje (chyba) tylko na kartach nVidii. Należy usunąć lub upewnić się, że w /etc/X11/xorg.conf AddARGBVisuals i AddARGBGLXVisuals mamy ustawione na wartość true tak jak pokazane jest poniżej. Po zmianie należy ponownie uruchomić X-Window (patrz wyżej).

Kod:
Section "Device"
Identifier   "Generic Video Card"
    Driver     "nvidia"
    BusID      "PCI:2:0:0"
    Option     "AddARGBVisuals"        "True" ## Rozwiązanie problemu
    Option     "AddARGBGLXVisuals"       "True" ## ROzwiązanie problemu
    Option     "NoLogo"        "True"
EndSection


8. Gra działa poprawnie, gdy uruchamiam ją z konsoli, natomiast zamyka się automatycznie, jeżeli uruchomię ją ze skrótu na pulpicie. Jak to naprawić ?

Nie wiem czym jest to spowodowane, tak samo jak automatycznie się zamykanie gry, gdy próbuję ją uruchomić klikając na plik binarny Tibia. Tworząc krótki skrypt, który przeniesie nas do katalogu z grą i wykona polecenie ./Tibia połowicznie rozwiąże problem – będziemy uruchamiać grę zawsze ze skrótu na pulpicie lub komendą tibia w konsoli. Zaczynamy od utworzenia prostego skryptu. Otwórz ulubiony edytor i wpisz do niego poniższą zawartość:
Kod:
#!/bin/bash
cd /katalog/do/gry/Tibia && ./Tibia
Zapisz pod nazwą tibia, nadaj skryptowi prawo wykonywalności. Zaloguj się na konto root (komendą sudo su lub su) i przenieść skrypt do /usr/bin/:
Kod:
$chmod +x tibia
$sudo su lub su
#mv tibia /usr/bin/
Od tej chwili, możemy stworzyć skrót na pulpicie tak samo, jak do każdego innego programu, gdzie jako polecenie wystarczy wpisać tibia.
Jak widać na zrzucie, zanim włączy mi się Tibia program xgamma rozjaśni trochę ekran i dzięki operatorowi && uruchomi program tibia.


9. Czy mogę grać w Tibie pod Linuksem jeśli nie mam akceleracji sprzętowej?
Tak. Jeśli twój sprzęt nie posiada akceleracji sprzętowej, możesz pograć w Tibie używając windowsowego klienta oraz oprogramowania „Wine”. Po więcej informacji, zajrzyj tutaj
Osobiście odradzam emulowowanie windowsowego klienta przy pomocy Wine. Pojawi się przy tym jeszcze więcej kłopotów niż próba uruchomienia natywnego klienta. Na 99% twój sprzęt umożliwia akceleracje sprzętową i wystarczy odpowiednio skonfigurować, aby była możliwość uruchomienia Linuksowego klienta. Jeżeli się okaże, że spora cześć osób na tym forum nie może z pewnych względów uruchomić akceleracji sprzętowej, rozbuduję ten podpunkt!

10. Własne spostrzeżenia i porady
-Upewnij się, że używasz sterowników dostarczonych od producenta. Użycie otwartych sterowników graficznych takich jak "ati" czy "nv" spowoduje częściową akceleracje sprzętową. Direct rendering wskaże Yes a pomimo tego nie uruchomimy gry.
-Sterowniki od producentów dostarczone na linuksa z reguły są gorszej jakości. Skutkiem może być niewielki spadek fps w granicach ~10-15 w porównaniu do Windowsa. Większy spadek oznacza niepoprawną instalację sterowników.
-Użytkownicy kart graficznych Intela nie będą mogli grać na Linuksowym kliencie. Jak się dowiem coś więcej, dam znać. To samo dotyczy użytkowników starszych kart ATI Radeon takich jak 9200 (na 9550+ gra powinna już działać) którzy muszą korzystać z otwartych sterowników, gdyż producent po prostu ich olał.
-Według CipSoftu gra może nie zadziałać, jeżeli umieścimy ją w innym katalogu niż /home/Ty/Tibia. Osobiście tego nie potwierdzam gdyż używałem jej w innym katalogu jeszcze za czasów klienta beta.
-Gra na OTS jest możliwa. Jak tego dokonać, dopiszę w przyszłości, jak regulamin na to pozwoli.
-Granie z Compiz Fusionem / Berylem jest możliwe. Trzeba przy tym pamiętać, że bardzo intensywnie korzystają z karty graficznej przez co ilość fps może spaść nawet dwukrotnie. Dodatkowo powinniśmy się upewnić, że żaden z dodatków do ów menadżera okien nie będzie kolidował ze skrótami klawiszowymi w grze.
-Zapomnijcie, że istnieją takie programy jak: TibiaBot NG, Tibia Auto, NBot, Tibia Black Ice, TibiCams. Nie będą działać nawet przez Wine. Jedynym wyjściem jest emulacja Windowsa np.: przez VirtualBox czy VMWare. Osobiście oglądałem tak filmiki – od botów trzymam się z dala.
-Dlaczego nie opisałem instalacji sterowników do kart graficznych skoro jest to proces najważniejszy ?? Powód jest prosty, różne dystrybucje różny sposób instalacji (chociaż algorytm postępowania jest ten sam). Nie ważne jakiej dystrybucji używasz, ważne co potrafisz na niej zrobić. Instalacja sterowników na najpopularniejszych dystrybucjach biurkowych jest banalnie prosta i można szybko uzyskać pomoc na forach internetowych. Ranking dystrybucji znajduje się na distrowatch.com

11 .Spis wymaganych bibliotek do uruchomienia gry. A nóż widelec komuś się przyda
Różnice mogą wystąpić w zależności od używanej karty graficznej, systemu plików jaki używamy (Linux: ext3, ext4, reiserfs, jfs, xfs ; Windows: fat, ntfs) i wersji bibliotek.
Kod:
    linux-gate.so.1
    libGL.so.1 => //usr//lib/opengl/nvidia/lib/libGL.so.1
    libGLU.so.1 => /usr/lib/libGLU.so.1 
    libstdc++.so.6 => /usr/lib/gcc/i686-pc-linux-gnu/4.1.2/libstdc++.so.6 
    libm.so.6 => /lib/libm.so.6 
    libgcc_s.so.1 => /usr/lib/gcc/i686-pc-linux-gnu/4.1.2/libgcc_s.so.1
    libc.so.6 => /lib/libc.so.6 
    libX11.so.6 => /usr/lib/libX11.so.6 
    libGLcore.so.1 => //usr//lib/opengl/nvidia/lib/libGLcore.so.1
    libnvidia-tls.so.1 => //usr//lib/opengl/nvidia/lib/libnvidia-tls.so.1 
    libXext.so.6 => /usr/lib/libXext.so.6 
    libdl.so.2 => /lib/libdl.so.2 
    /lib/ld-linux.so.2
    libXau.so.6 => /usr/lib/libXau.so.6 
    libXdmcp.so.6 => /usr/lib/libXdmcp.so.6
12. Najczęstsze błędy wywalane na konsole w przypadku braku pełnej akceleracji sprzętowej.
Kod:
Can't open Display 
X Server has no OpenGL extensions
Kod:
X Error of failed request: BadMatch (invalid parameter attributes)
Major opcode of failed request: 143 (GLX)
Minor opcode of failed request: 5 (X_GLXMakeCurrent)
Serial number of failed request: 180
Current serial number in output stream: 180
Kod:
Tibia Error

X Server has no OpenGL extension. (Error Code 31)
Please ensure your X Server features an OpenGL extension.