Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

4.7 Domy


Znane przysłowie mówi, że "twój dom jest twoją twierdzą". Jeżeli jest to prawdziwe w realnym świecie, o ile prawdziwsze jest w pełnym niebezpieczeństw świecie Tibii! Życie poszukiwacza przygód jest w końcu męczące - na szczęście postacie, na tyle szczęśliwe by posiadać własny dom, szybko docenią wygodę własnego łóżka. Na co czekasz? Rozbij świnkę skarbonkę i zalicytuj swój dom już dziś!


4.7.1 Korzyści z domków

Domki są prywatnymi budynkami mogącymi być wynajmowanymi przez graczy. Zazwyczaj znajdują się w miastach, ale budynki do wynajęcia rozsiane są po całej Tibii. Są też ich trzy rodzaje: zwykłe domy przeznaczone na miejsce odpoczynku pojedynczych graczy czy grup przyjaciół, sklepy w których gracze mogą otworzyć dochodowy interes oraz guildhalle w których schronienie znajdują całe gildie!

Budynki oferują postaciom wiele korzyści:

Ochrona

Domy są strefami ochronnymi, więc wszystkie postacie w nich się znajdujące są chronione przed wszystkim atakami. Tak jak we wszystkich innych strefach ochronnych nie odnawia się tam jednak życie ani mana. Ponadto jedynie zaproszone postacie mogą wejść do domu, więc twoje rzeczy są tam poza zasięgiem złodziei.

Poprawiona regeneracja

Większość domków posiada jedno lub więcej łóżek, w których gracze premium mogą spać, gdy są offline. Postacie w łóżkach zregenerują 1 punkt duszy na 15 minut snu. Ponadto punkty życia i many także będą się odnawiać, jeżeli przed położeniem się zjedzona została odpowiednia ilość jedzenia. Zauważ jednak, że odbywać się to będzie dużo wolniej, niż gdy jest się online.

Przechowywanie przedmiotów

Postacie mogą umeblować swoje domy wedle swojego uznania. Oprócz bycia zwykłą dekoracją, pojemniki takie jak kufry i szafki mogą służyć do przechowywania przedmiotów. W przeciwieństwie do depozytu nie ma też żadnych ograniczeń co do ilości przedmiotów przechowywanych w domku!

Prestiż

Nie ma co owijać w bawełnę: ładny dom znacznie zwiększa prestiż twojej postaci w społeczności. Domy są bardzo pożądane, więc jeśli masz dwór z czterema łóżkami i fajnym ogrodem, z pewnością wielu graczy będzie cię podziwiać. Co więcej, możesz tam wystawić swoje ciężko zdobyte skarby bez obawy, że ktoś ci je ukradnie. Szybko odkryjesz, że gdy chcesz komuś zaimponować, jest na to niewiele sposobów lepszych od ładnego domu!


4.7.2 Zdobywanie domów

Więc zdecydowałeś się znaleźć dom dla swojej postaci? Są dwie drogi by to osiągnąć: możesz kupić dom na aukcji lub od innego gracza. Upewnij się, że masz spore oszczędności, gdyż zdobycie domu jest często dosyć kosztowne!

Pamiętaj też, że są pewne ograniczenia: tylko gracze premium mogą wynajmować i licytować domki, i nie mogą wynajmować więcej, niż jednego domu na jednym świecie. Nie więcej niż trzy postacie z jednego konta mogą wynajmować domki jednocześnie. Jeżeli jedna z nich jest liderem gildii, może wynajmować również guildhouse, nawet jeżeli wyczerpała już limit trzech domków. Pamiętaj, że możesz też licytować tylko jeden domek naraz.

a) Aukcje

Domy aktualnie nie zamieszkane są licytowane w sekcji poświęconej domom na oficjalnej stronie. Znajdziesz tam szczegółową listę wszystkich domów dostępnych na wszystkich światach.

Jeżeli chcesz zalicytować dom, udaj się na tą stronę, wybierz swój świat i miasto, a "Status" ustaw na "auctioned", po czym potwierdź klikając "Submit". Jeżeli dostępne są jakieś domy, zostaną one wyświetlone. Kliknięcie na przycisk "View" pokaże dalsze szczegóły na temat domu, takie jak jego położenie i imię postaci która aktualnie oferuje za niego najwięcej. To także miejsce, w którym sam możesz zalicytować. W tym celu kliknij na przycisk "Make Bid". Jeżeli nie jesteś jeszcze zalogowany do swojego konta, zostaniesz o to teraz poproszony. Otworzy się nowa strona, w której możesz ustalić limit, do którego chcesz się licytować oraz wybrać postać, która do tego posłuży. Po wypełnieniu tych danych będziesz je musiał potwierdzić na kolejnej stronie, podając swoje hasło. Pamiętaj, że po potwierdzeniu nie można już odwołać licytacji! Zawsze możesz jednak obniżyć oferowaną kwotę do aktualnie najwyższej oferty, więc będzie bardziej prawdopodobne, że ktoś cię przebije.

Aukcja domu rozpoczyna się po złożeniu pierwszej oferty. Trwa siedem dni, licząc od rozpoczęcia. Aukcje domów działają podobnie do aukcji internetowych. Gracz chcący licytować dom musi podać limit licytacji. To maksymalna kwota, którą gracz chce zapłacić za dom. Ta kwota nie będzie natychmiast zaoferowana w całości - zamiast tego automatycznie zostanie zaoferowana minimalna kwota, wystarczająca, by przebić aktualnie najwyższą ofertę. Jeśli więc nie ma żadnych ofert za dany dom, twoja oferta wyniesie początkowo 0 sztuk złota, nawet jeśli zadeklarowałeś gotowość zapłaty tysięcy sztuk złota. Jeśli ktoś jednak spróbuje cię przebić , automat licytujący spróbuje przebijać jego oferty tak długo, aż nie przekroczony zostanie podany przez ciebie limit. Automat nigdy nie zalicytuje więcej niż zadeklarowałeś się zapłacić.
Przykład: Ustawiłeś swój limit licytacji na 1000 sztuk złota. Dopóki nie będzie innych ofert, twoja oferta będzie wynosić 0 sztuk złota. Pojawia się drugi graczy który deklaruje limit 500 sztuk złota. Ponieważ jednak ty ustawiłeś wyższy lub identyczny limit przebijesz go i twoja oferta będzie wynosić 500 złotych monet.
Kiedy już wygrasz aukcję kwota, za którą wylicytujesz dom zostanie zabrana z banku, razem z pierwszym miesięcznym czynszem. Powinieneś się upewnić że masz te pieniądze gotowe, bo jeśli nie będziesz w stanie zapłacić, nie otrzymasz domu, a zostanie on zlicytowany ponownie. Co gorsza, zostaniesz wyłączony ze wszystkich aukcji na miesiąc a do twojego criminal recordu zostanie dodane ostrzeżenie. Jeżeli zepsujesz w ten sposób trzy aukcje, twoje konto zostanie zbanowane.

b) Kupowanie i sprzedawanie domów

Jeżeli nie chcesz kupować domu z aukcji lub nie ma tam aktualnie żadnych interesujących domów, masz inny wybór: może udać ci się kupić dom od innego gracza. Istnieje specjalna opcja bezpiecznego handlu, która pozwala przeprowadzać transfery domów bez ryzyka i nieporozumień.
Postać będąca właścicielem domu może zacząć jego transfer na stronie domu, na oficjalnej stronie Tibii. Na stronie domu musi ona kliknąć na "Move out". Jeżeli gracz ten jest zalogowany do swojego konta, wyświetlony zostanie formularz, w którym podać należy datę transferu, imię postaci, której przekazany ma być dom i kwotę którą musi ona zapłacić. Termin transferu nie może wybiegać dalej, niż na 30 dni w przyszłość. Możesz też przekazać dom innej swojej postaci na tym samym świecie. Pamiętaj, że zaznaczona musi być kratka na lewo od imienia postaci, której ma być przekazany dom. Aby oddać dom za darmo, ustaw kwotę na 0 złota.

Po tym gdy właściciel domu wypełni ten formularz i potwierdzi transfer, podając swoje hasło, postać docelowa musi go zaakceptować lub odrzucić oglądając stronę domu, będąc zalogowanym do swojego konta. Gracz musi zaakceptować wymianę przed terminem transferu i musi mieć w odpowiednim depocie wymaganą ilość złota. Transfery zostaną anulowane w następujących przypadkach: jeżeli przyszły właściciel odrzuci transfer lub gdy nie będzie miał odpowiedniej ilości złota w depocie. Zauważ, że właściciel domku może wycofać się z wymiany zanim zostanie ona zaakceptowana: w tym celu na stronie swojego domu musi kliknąć "Move out" i wybrać "No, I don't want to leave my house".

Jeżeli wszystkie wymagania zostaną spełnione, wymiana odbędzie się w czasie server save podanego dnia. Poprzedni właściciel powinien do tego czasu zabrać z domu wszystkie swoje rzeczy, gdyż po wymianie nie będzie już mógł ich odzyskać (jeżeli sam nowy właściciel nie zgodzi się ich oddać).


4.7.3 Prawa i obowiązki
a) Czynsz

Oprócz jednorazowej zapłaty koniecznej do zdobycia domku, postacie płacić muszą za nie także miesięczny czynsz. Zależy on od położenia, rozmiaru i umeblowania domu. Ponieważ gospodarze to podejrzliwi ludzie, czynsz musi być zawsze zapłacony z góry. Pieniądze są automatycznie pobierane z konta bankowego postaci w mieście, do którego przypisany jest dom. Jeżeli nie będzie w nim wystarczająco dużo pieniędzy, właściciel otrzyma list z ostrzeżeniem każdego dnia ostatniego tygodnia. Jeżeli przez ten tydzień czynsz nie zostanie zapłacony, zostanie ona eksmitowana z domu a wszystkie jej przedmioty przeniesione do depozytu. Ponadto wszystkie postacie na tym koncie nie będą mogły wynajmować nowych domków przez najbliższy miesiąc. Rzeczony dom będzie wystawiony ponownie na licytację.

b) Prawa w domkach

Posiadanie domku daje postaci kilka specjalnych praw. Może ona do niego zapraszać postacie, wyznaczać współwłaścicieli, wyrzucać z domu niechcianych odwiedzających. Zarządzanie prawami w domku jest podobne do rzucania zaklęć, to jest właściciel musi stojąc w domku wypowiedzieć specjalną formułę. A oto ich lista:

Edytowanie listy gości: "Aleta Sio"
Przy pomocy tego zaklęcia właściciel i współwłaściciele mogą edytować listę postaci zaproszonych do domu. Wpisz tu po prostu imiona zaproszonych postaci, każde w osobnej linii. Aby cofnąć zaproszenie po prostu usuń imię z listy.

Edytowanie listy współwłaścicieli: "Aleta Som"
Podobnie do zapraszania wygląda też wyznaczanie przez właściciela współwłaścicieli. Współwłaściciele nie tylko sami są zaproszeni do domku, ale mogą do niego zapraszać i wyrzucać inne postacie.

Wyrzuć postać "Alana sio "
Po wypowiedzeniu tego zaklęcia razem z imieniem postaci, postać ta zostanie wyrzucona z domku. Zaklęcia tego mogą używać właściciele i współwłaściciele, ale wszystkie postacie mogą też wyrzucać same siebie.

Edytowanie listy praw drzwi: "Aleta Grav"
To zaklęcie pozwala na edytowanie listy praw drzwi, to jest określenie które postacie mogą otworzyć dane drzwi, czy to wewnętrzne czy zewnętrzne. W ten sposób można tworzyć prywatne obszary wewnątrz budynków, co jest szczególnie przydatne w dużych domach takich jak guildhalle. Aby edytować listę osób mogących otwierać dane drzwi, właściciel musi wypowiedzieć słowa "Aleta grav" stojąc przed nimi. Oczywiście właściciel domu ma zawsze dostęp do wszystkich pokoi, niezależnie od list na drzwiach.

Istnieje kilka skrótów ułatwiających zarządzanie domami. Gwiazdka (*) zastępuje dowolny ciąg znaków, podczas gdy znak zapytania (?) - jedną, dowolną literę. Ponadto, liderzy gildii mogą użyć specjalnego wzoru, aby zezwolić na coś wszystkim członkom gildii (*@nazwa_gildii) lub tylko członków odpowiedniej rangi ([email protected]_gildii).

Jeżeli na początku linii znajduje się wykrzyknik (!), postać (lub postacie spełniające warunek) w tej linii są wykluczone z zaproszeń. Linie zaczynające się od znaku hash (#) są uważane za komentarze i nie powodują żadnych efektów.