Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

3.5 Opcje gry


3.5.1 General Game Options
To lista ogólnych opcji gry, do której możesz dostać się klikając na przycisk "Options" na ekranie tytułowym lub na ekranie przygód.
 • Tibia Classic Controls
  Zaznacz tą kratkę, aby używać alternatywnego sterowania. Jeżeli klasyczne sterowanie jest włączone, kliknięcie prawym przyciskiem myszy automatycznie spowoduje użycie danego przedmiotu lub - jeśli cel jest postacią lub potworem - zaatakowanie go.
  Oprócz tego, gracze używający klasycznego sterowania mogą patrzeć na rzeczy i postacie w oknie gry, klikając na nich równocześnie oba przyciskami myszy. Wciąż istnieje też możliwość używania menu kontekstowych przy tym sterowaniu - w tym celu przytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij na celu dowolnym przyciskiem myszy.
  Zauważ, że z użyciem klasycznego sterowania możesz wykonywać akcje szybciej, ale istnieje też większa szansa, że się pomylisz klikając przypadkiem w złym miejscu.
 • Auto Chase Off
  Jeżeli ta opcja jest włączona, twoja postać automatycznie zaprzestanie pościgu za wrogiem, kiedy tylko poruszysz ją ręcznie, to jest naciśniesz klawisz kursora lub klikniesz gdzieś w oknie gry. Odznaczenie tej opcji spowoduje pozostawienie trybu "Chase Opponent" aktywnym - postać będzie kontynuować pościg, kiedy tylko przestaniesz poruszać ją manualnie.
 • Show Names of Creatures
  W oknie gry wszystkie postacie i potwory są oznaczone imieniem oraz paskiem życia. Możesz jednak uczynić je niewidocznymi używając tej opcji. Ten sam efekt da też użycie skrótu Ctrl+N. Może to być bardzo przydatne w zatłoczonych miejscach.
 • Show Textual Effects
  Whenever creatures or characters lose hit points or gain experience small numbers appear over their heads in the game window. If you prefer not to see this effect, you can turn it off by disabling this option.
 • Show Cooldown Bar
  Każdy czar przynależy do jakiejś grupy czarów, która posiada swoje okno w kliencie Tibii. Owe okno możesz wyłączyć odznaczając tę opcję.

3.5.2 Graphics Options

Jak wskazuje na to nazwa, to menu oferuje wiele opcji zmieniających graficzne ustawienia klienta.

 • Fullscreen Mode
  W Tibię możesz grać zarówno w trybie pełnoekranowym jak i w oknie. W trybie pełnego ekranu, Tibia zajmie cały ekran, podczas gdy w trybie okienkowym możesz zmieniać rozmiary klienta. Alternatywnie, ten sam efekt dają skróty Ctrl+F lub Alt+Enter.
 • Available Resolutions
  Tu wybrać możesz rozdzielczość. Zauważ, że klient będzie pracował w wybranej rozdzielczości jedynie w trybie pełnoekranowym. W trybie okienkowym rozdzielczość klienta będzie automatycznie dostosowana do aktualnej rozdzielczości pulpitu.
 • Advanced Options :

  • Select Graphics Engine
   Klient Tibii działa wraz z DirectX 5.0, DirectX 9.0 oraz OpenGL. Podczas uruchamiania Tibii klient sam wybierze najodpowiedniejszą opcję. W tym miejscu możesz manualnie zmienić silnik graficzny podczas gdy masz problemy z grafiką. Pamiętaj jednak, że możesz wybrać tylko ten silnik, który działa na twoim komputerze.

  • Set Ambient Light
   W tym miejscu możesz zmienić jasność otoczenia. Jeżeli chcesz gracz w starych, ciemnych klimatach, powinieneś ustawić jasność jak najsłabiej. Natomiast gracze którzy chcą widzieć co dzieje się w ciemności dookoła nich powinni ustawić jasność na 100%

  • Show Light Effects Nie wszystkie karty graficzne są w stanie wygenerować efekty świetlne wymagane do bezproblemowego działania Tibii. Jeżeli twój system pracuje na takiej karcie, dobrym pomysłem może być wyłączenie efektów świetlnych, aby poprawić wydajność działania gry. To spowoduje jednak zastąpienie efektów świetlnych raczej niezbyt atrakcyjną siecią czarnych kropek, więc Tibia nie będzie wyglądać tak ładnie jakby mogła. Zauważ, że ta opcja będzie nieaktywna, jeżeli twoja karta graficzna nie jest w ogóle w stanie tworzyć efektów świetlnych.

  • Don't Stretch/Shrink the Map Rozciąganie i zmniejszanie grafik aby dopasować je do rozmiarów okna gry to kolejny proces, który zabiera dużo mocy obliczeniowej. Jeżeli zaznaczysz tą opcję, okno gry będzie mogło być wyświetlone jedynie w swoim oryginalnym rozmiarze, co odciąży twoją kartę graficzną i poprawi wydajność.

  • Windows Mouse Pointer Może zdarzyć się, że twoja karta graficzna nie jest w stanie odpowiednio generować kursora myszy. Poznasz to po jego mruganiu. Aby zapobiec temu efektowi, możesz wyłączyć tą opcję, co spowoduje użycie własnego kursora Tibii.

  • Adjust Framerate Limit Używając tego suwaka możesz zmienić domyślny limit klatek na sekundę. Domyślne ustawienie to "max", co oznacza, że klient będzie produkował tak dużo klatek jak to możliwe. Jeżeli odczuwasz, że wydajność twojego komputera znacznie spada, gdy uruchamiasz Tibię, możesz spróbować zmniejszenia tego limitu.
3.5.3 Console Options

Ten zestaw opcji pozwoli ci dopasować wygląd konsoli.

 • Show Info Messages
  Kiedy przyjrzysz się innej postaci lub przedmiotowi, otrzymasz zieloną wiadomość wyświetloną zarówno w oknie gry jak i w konsoli. Wyłączając tą opcję, wyłączysz zapisywanie tych wiadomości konsoli. Zauważ jednak, że nie jest możliwe wyłączenie wiadomości w oknie gry.
 • Show Event Messages
  Wydarzenia w grze, takie jak awans w umiejętności czy poziomie są wyświetlane na biało. Jeżeli ta opcja jest wyłączona, nie będą one zapisywane w konsoli. Nadal jednak normalnie będą pojawiać się w oknie gry.
 • Show Status Messages
  Wiadomości na temat stanu to między innymi kondycja twojej postaci, taka jak straty punktów życia, otrucia i wiele innych. Pomimo że są wyświetlane u dołu okna gry, są podobne do wiadomości o wydarzeniach i również pisane na biało. Możesz wyłączyć wiadomości na temat stanu usuwając zaznaczenie z tej kratki. Nie spowoduje to jednak wyłączenie ich w oknie gry.
 • Show Status Messages of Others in Console
  Aby ta opcja działała, musisz mieć włączoną opcję "Show Status Messages in Console". Gdy opcja jest włączona, będziesz powiadamiany o ilości utraconego życia podczas walki oraz informacji ile punktów życia zostało ci dodane po użyciu czaru leczącego.
 • Show Timestamp in Console
  Jeżeli ta opcja jest zaznaczona, do każdej wiadomości dodana będzie godzina jej otrzymania. Zauważ, że wyświetlony czas to ten, jaki ustawiony jest na twoim komputerze.
 • Show Levels in Console
  Jeżeli zaznaczysz tę opcję, będziesz widział w konsoli poziom postaci która wysłała wiadomość. Wyświetla się on przed nickiem danego gracza.

 • Show Private Messages in Game Window
  Domyślnie prywatne wiadomości wyświetlają się niebieską czcionką w oknie gry i w konsoli. Gdy wyłączysz tę opcję, wiadomości prywatne nie będą wyświetlane w oknie gry, lecz tylko w oknie rozmów.
3.6 Skróty klawiszowe

To pełna lista wszystkich skrótów klawiszowych dostępnych w Tibii.

Edytowanie tekstu

Ctrl+C Kopiuj wybrany tekst do schowka(*).
Ctrl+X Wytnij zaznaczony tekst do schowka.
Ctrl+V Wklej tekst ze schowka w aktualnej pozycji kursora.
Ctrl+A Zaznacz cały test w aktualnym polu.

Kanały

Tab/Shift+Tab Przełącz się między kanałami
Ctrl+D Przełącz się na kanał Default.
Ctrl+O Otwórz nowy kanał.
Ctrl+E Zamknij aktualny kanał.
Ctrl+M Pokazuj wiadomości z serwera na tym aktualnym kanale.
Ctrl+I Otwiera listę ignorowanych.
Ctrl+K Otwiera listę hotkeyów.

Funkcje pomocy

Ctrl+H Otwiera pomoc klienta.
Ctrl+T Otwiera kanał Help gdzie znajdziesz pomoc tutorów.
Ctrl+R Wysyła raport o naruszeniu zasad do gamemastera lub counsellora.

Automapa

Alt+Home/End Przybliż/Oddal automapę.
Alt+KlawiszeKursora Przesuwaj automapę.
Alt+PageUp/Down Przełącz automapę na wyższe lub niżesz piętro.

Klawisze kontrolne

Esc Zatrzymaj dowolną akcję postaci.
Ctrl+Q/Ctrl+L Wyloguj się z gry.
Ctrl+G Zaloguj się na inną postać ze swojego konta.
Ctrl+P Otwiera listę VIPów.
Ctrl+B Otwiera listę battle.
Ctrl+S Otwiera listę umiejętności.

Okno gry

Ctrl+W Usuwa stare wiadomości z okna gry.
Ctrl+N Ukrywa imiona i paski życia postaci, i potworów w oknie gry.
Ctrl+F / Alt+Enter Przełącza między trybem okienkowym i pełnoekranowym.

*) Zauważ, że istnieje automatyczny filtr, który wyświetla ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, za każdym razem, kiedy spróbujesz skopiować tekst zawierający link. Jeżeli jesteś pewien, że link jest bezpieczny, po prostu kliknij "Yes" aby kontynuować.