Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

2. Przygotowanie gry


2. Przygotowanie gry

2.1.Wprowadzanie i wybieranie danych konta

Jeżeli jesteś nowy w Tibii, przed rozpoczęciem gry musisz utworzyć konto. Zapisane na nim będą informacje takie jak opłaty za konta premium, kary za łamanie zasad, czy lista postaci. Możesz sprawdzić stan swojego konta wchodząc na jego stronę.

Ponieważ konta reprezentują graczy w Tibii, każde z nich musi być przypisane do oddzielnego adresu email. Możliwym jest, aby jeden gracz miał wiele kont, jednak nie jest to zalecane przez CipSoft.

Szczegóły na temat kont znajdują się w oddzielnym rozdziale tej instrukcji.

Aby stworzyć konto w Tibii należy się zarejestrować. Zostaniesz poproszony o zrobienie trzech rzeczy:

1. Wybieranie nazwy konta

Najpierw zostaniesz poproszony o podanie nazwy konta. Potrzebna jest ona do identyfikacji. Postaraj się wybrać bezpieczną nazwę, aby nie była łatwa do odgadnięcia. Zapamiętaj ją, ponieważ jest ona potrzebna do logowania się w grze. Jeśli natomiast zapomniałeś swoją nazwę konta, możesz poprosić o przypomnienie poprzez interfejs Lost Account. Nazwa konta zostanie wtedy wysłana na adres e-mail podany przy rejestracji. Za opłatą 4,95 euro możesz ją zmienić.

2. Wpisz swój email

Po pierwsze, będziesz poproszony o podanie prawidłowego adresu email, do którego chcesz mieć przypisane konto. Możesz zarejestrować tylko jedno konto na jeden adres email, więc upewnij się, że dany adres nie jest już przypisany do jakiegoś konta.
Uwaga: Twój adres email jest kluczem do twojego konta. Jeżeli kiedykolwiek stracisz dostęp do swojego konta, możesz je odzyskać, póki masz dostęp do przypisanego do konta adresu email. Jeżeli straciłeś dostęp do emaila, a konto nie jest zarejestrowane, nie będziesz mógł dostać z powrotem swojego konta. Z tego względu powinieneś zwrócić uwagę na swojego emaila i mieć pewność, że korzystasz z hasła, które nie jest używane na innych portalach. Jeżeli nie używasz swojej skrzynki pocztowej, loguj się na nią od czasu do czasu, ponieważ nie odwiedzane skrzynki adresów email są czasami usuwane przez administratorów poczty. W celu uzyskania dalszych informacji na temat ochrony swojego konta, zobacz nasze wskazówki bezpieczeństwa.

3.Wybierania hasła

Na koniec pozostaje ustawienie hasła do swojego konta. Musisz się upewnić, że twoje hasło jest bezpieczne. Szczegółowe informacje na temat tworzenia bezpiecznych haseł możesz znaleźć w sekcji security hints. Klikając na odpowiedni przycisk na stronie swojego konta, możesz zmieniać hasło ile razy zechcesz. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w sekcji kont. W celu upewnienia się poprawności hasła, należy je wpisać ponownie w wierszu poniżej.

 

2.2 Tworzenie postaci

Zanim wyruszysz na swoje przygody potrzebujesz własnego bohatera! W tym celu, jeśli jesteś nowy w Tibii, musisz utworzyć postać przed wkroczeniem do gry. W tym celu zaloguj się na stronę swojego konta i kliknij przycisk "Create Character". Aby utworzyć postać musisz nadać jej imię, wybrać płeć oraz świat, na którym zamieszka. Każde konto może zawierać do 20 aktywnych postaci. Wszystkie one mogą znajdować się zarówno na jednym, jak i na wielu różnych światach.


2.2.1 Wybór imienia

Najpierw twoja postać potrzebuje imienia. Posiadasz dużą dowolność w wyborze imienia takiego jak ci się podoba, jednak ogranicza ją kilka czynników. Przykładowo długość imienia nie może przekroczyć 29 znaków, nie może zawierać cyfr, znaków specjalnych oraz pewnych szczególnych słów czy kombinacji liter.

Ponad wszystko jednak imię nie może naruszać Zasad Tibii. Zalecane jest wybranie imienia, które wpasuje się w magiczny świat Tibii, ponieważ pomoże to w tworzeniu atmosfery krainy fantasy. Pamiętaj, że nie będziesz mógł zmienić imienia postaci po dokonaniu wyboru, więc naprawdę powinieneś się nad nim zastanowić.

Jeżeli czujesz, że twoja wyobraźnia cię zawodzi lub żadne z zaproponowanych przez ciebie imion nie zostanie zaakceptowane, być może pomóc ci będzie mógł generator losowych imion. Wszystko co musisz zrobić to kliknąć przycisk "Suggest Name" w prawym dolnym rogu strony. Lista 20 proponowanych imion zostanie wyświetlona. Wybierz jedno z ich, a jeżeli żadne z nich ci się nie spodoba, kliknij ponownie "Suggest Name", aby wygenerować kolejną listę. Kiedy już dokonasz wyboru kliknij "Submit". Wybrane imię zostanie automatycznie wpisane w odpowiednie pole formularza.


2.2.2 Wybór płci postaci

Teraz musisz zdecydować jakiej płci będzie twoja postać. Oczywiście od tego będzie zależeć wygląd, oraz niektóre sytuacje podczas gry. Mimo wszystko, generalnie obie płcie są równe.

Możliwe jest zmienienie postaci płci za małą zapłatą. Po więcej informacji przeczytaj dział dotyczący kont.


2.2.3 Wybór świata gry

Mimo ze jest tylko jedna Tibia, gra dzieli się na równoległe światy, identyczne pod wieloma względami. Mimo wszystkich podobieństw powinieneś jednak znać zauważalne różnice między tymi światami. Wszystkie informacje których potrzebujesz o różnych światach Tibii znajdziesz w tabeli w czasie tworzenia postaci.

a) Położenie
Tibia działa na serwerach umieszczonych w różnych krajach. Mimo, że nikt nie narzuca ci tego wyboru, zaleca się wybrać serwer najbliższy twojemu geograficznemu położeniu, aby zapewnić jak najszybsze z nim połączenie. Jeśli więc żyjesz w Ameryce Południowej lub Azji powinieneś wybrać serwer w Stanach, podczas gdy gracze z Europy wybierać powinni serwery niemieckie.

b) Typ świata
Możesz wybrać na jakim świecie chcesz grać. Dostępne są trzy rodzaje światów :

  • - Optional PvP - Dodatkowe informacje to tryb gry na danym świecie. Światy oznaczone jako Non-PvP ("Non-Player versus Player") są światami, na których gracze mogą atakować się nawzajem, jeśli wyrażą na to zgodę. Ponadto nie jest możliwe zablokowanie innego gracza, ponieważ można po prostu chodzić po tym samym polu. Wyjątkiem są specjalnie oznaczone pola na których może stać tylko jeden gracz. Podobnie jak inne postacie jak i ich summony, chyba że są one na specjalnym polu. Więc jeśli wolisz grać spokojnie, należy wziąć pod uwagę wybór świata takiego jak Secura czy Harmonia.
  • - Open PvP - Natomiast na światach oznaczonych jako Open-PvP dozwolone są ataki, a nawet zabijanie innych graczy, chociaż nadmierne wykorzystywanie tego przywileju w stosunku do innych graczy prowadzi do uzyskania znaku czaszki a nawet sankcji karnych aby upewnić się czy sytuacja nie wymknęła się nam spod kontroli. Ponadto, nie można wchodzić na pole, na którym już jest inny gracz. Wyjątkiem są specjalnie oznaczone pola na których może stać tylko jeden gracz. Słowo na temat świata gry Premia: ten świat jest oznaczony jako "Premium", ponieważ tylko gracze z płatnym kontem mogą grać na tym świecie. We wszystkich pozostałych przypadkach Premia jest tak jak każdy inny świat z Open-PvP.
  • - Hardcore PvP - Wreszcie na światach oznaczonych jako Hardcore-PvP zachęcane jest zabijanie innych graczy. Również na tych światach nie można przechodzić przez siebie. Wyjątkiem są specjalnie oznaczone pola na których może stać tylko jeden gracz. Jeżeli wolisz dreszczyk emocji z powodu atakowania innych graczy, to powinieneś wybrać jeden z tych światów. Szczegółowe informacje na temat walki PvP znajdziesz w rozdziale o zabijaniu graczy
Zalecamy rozważnie zastanowić się nad wyborem świata gry. Jedna rzecz, o której powinieneś pamiętać przy wyborze to fakt, że wykorzystywanie władzy i znęcanie się nad graczami jest ogólnie możliwe na open Hardcore-PvP. W razie wątpliwości, polecamy grę na światach Optional PvP.

 

c) Nazwa świata

W zależności od lokalizacji i typu, zalecane światy będą tutaj wyświetlane. Jeżeli chcesz grać na innym świecie, możesz kliknąć na przycisk „Change game world” aby zobaczyć wszystkie dostępne światy.


2.3 Przeczytaj i zaakceptuj warunki

Tibia Service Agreement to wykaz warunków, które określają usługi w grze świadczone przez Cipsoft. Tibia Rules to zbiór zasad, które mają na celu uregulowanie zachowania graczy. Powinieneś przeczytać je bardzo uważnie, ponieważ od wszystkich graczy wymaga się ich znajomości i zachowania z nimi zgodnego. Tibia Privacy Policy wyjaśnia szczegółowo, jakie informacje od użytkowników są gromadzone i do jakich celów są używane. Prosimy o dokładne przeczytanie tych trzech dokumentów.

Jeśli wyrażasz zgodę na wszystkie 3 dokumenty, należy zaznaczyć poniżej odpowiednie pola, oraz kliknąć przycisk „I agree”, aby kontynuować. Jeśli nie zgadzasz się na te warunki, albo nie chcesz utworzyć konta w Tibii, kliknij przycisk „Cancel”.
Po wybraniu danych konta, podaniu adresu e-mail, wybraniu świata, imienia, płci i zaakceptowaniu warunków konto zostało utworzone. Gratulacje! Jesteś już prawie gotowy, żeby wejść do świata Tibii! Jednak zanim to zrobisz, radzimy zapoznać się ze wskazówkami na temat bezpieczeństwa.
Pamiętaj również, aby potwierdzić swoje konto. W tym celu kliknij na link wysłany w wiadomości e-mail który podałeś podczas tworzenia nowego konta. Jeżeli nie możesz go znaleźć, na stronie swojego konta możesz poprosić o ponowne wysłanie. Pamiętaj również, aby zarejestrować swoje konto.


2.4 Pobieranie i instalacja klienta

Wszystko co musisz jeszcze zrobić, aby rozpocząć wielką przygodę to pobranie i zainstalowanie klienta gry. Klient Tibii jest stosunkowo niewielki, ponieważ większość obsługiwana jest przez serwery gier z którymi łączy się klient Tibii za pośrednictwem internetu.


2.4.1 Klient Windowsa

a)Pobieranie
Na stronie pobierania przeczytaj umowę licencyjną. Jeżeli się z nią zgadzasz, kliknij na odpowiedni przycisk aby kontynuować. Na kolejnej stronie wyświetlone zostaną wymagania systemowe oraz kolejna umowa – disclaimer. Przeczytaj je i kliknij na link, aby rozpocząć pobieranie. Zostaniesz poproszony o wybranie folderu, w którym chcesz zapisać plik instalacyjny. Wybierz go i potwierdź. Ściągany plik wymaga około 20 MB wolnego miejsca na dysku.

b)Instalacja
Kiedy ukończone zostanie pobieranie pliku, Tibia będzie gotowa do zainstalowania na twoim komputerze. Nie jest to trudne, po prostu uruchom plik instalacyjny. Następnie podążaj za wyświetlanymi wskazówkami. Po raz kolejny zostaniesz poproszony o przeczytanie i potwierdzenie umowy licencyjnej. Oprócz tego zostaniesz zapytany o ścieżkę do folderu, w którym chcesz zainstalować Tibię, oraz czy chcesz, aby utworzono ikonę Tibii na pulpicie oraz pasku szybkiego uruchamiania. Po potwierdzeniu swoich wyborów nastąpi instalacja. Utworzony folder będzie początkowo zajmował około 37 MB. Jego wielkość będzie jednak wzrastać, kiedy już rozpoczniesz zwiedzanie świata Tibii. Po odkryciu całej mapy folder ten będzie zajmował ponad 100 MB.


2.4.2 Klient Linuxa

a) Pobieranie
Na stronie pobierania przeczytaj umowę licencyjną. Jeżeli się z nią zgadzasz, kliknij na odpowiedni przycisk aby kontynuować. Na kolejnej stronie zostanie wyświetlona kolejna umowa – disclaimer. Po prawej stronie portalu można znaleźć wymagania do gry w Tibię pod Linuksem. Przeczytaj je i kliknij na link, aby rozpocząć pobieranie. Zostaniesz poproszony o wybranie folderu, w którym chcesz zapisać plik instalacyjny. Wybierz go i potwierdź. Pamiętaj, że ściągany plik wymaga około 21 MB wolnego miejsca na dysku.

b) Instalacja
Po ściągnięciu archiwum odpowiedniego dla naszego systemu, należy rozpakować pliki do wybranego folderu. Aby to zrobić, należy użyć następującego polecenia: tar xfz tibia870.tgz. Nowy folder o nazwie Tibia zostanie utworzony. Zawarty w nim będzie klient i wymagane do gry pliki. Aby włączyć Tibię, musisz przejść do nowo utworzonego folderu. By to zrobić, należy uruchomić plik binarny o nazwie Tibia. Jeśli chcesz stworzyć skrót do gry na pulpicie, powinieneś dostosować skrót do działającej aplikacji. Zainstalowany folder będzie początkowo zabierał około 44 MB miejsca na dysku. Jego wielkość będzie jednak wzrastać, kiedy już rozpoczniesz zwiedzanie świata Tibii. Po odkryciu całej mapy folder ten będzie zajmował ponad 100 MB.
Uwaga: Jeśli nie masz zintegrowanych z komputerem sterowników karty graficznej, możesz grać w Tibię na Linuxie przez użycie klienta Windowsa za pomocą „Wine”. Więcej szczegółów można znaleźć w instrukcji instalacji.