Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

4.5 Questy


4.5.1 Czym są questy?

Postacie to więcej, niż nędzni śmiertelnicy - to odważni herosi broniący tych ziem, przed najazdami złych hord! Z powodu tej specjalnej pozycji, los przeznaczył im wiele niebezpiecznych przygód, z których wynieść mogą sławę i bogactwa. Te przygody to właśnie questy. Od prostych sprawunków, po poszukiwania skarbów, które zabiorą cię na koniec świata, questy różnią się długością i stopniem skomplikowania. Wszystkie misje mają zazwyczaj parę cech wspólnych. Po pierwsze, postacie mogą na nie wyruszyć, pod warunkiem, że spełnia konieczne warunki takie jak minimalny poziom. Po drugie, prawie wszystkie questy mogą być wykonane tylko raz przez jedną postać, i zdobywane w nich skarby także znalezione tylko raz przez jedną postać. Nie musisz też martwić się o czas wykonując quest - zawsze możesz się wylogować i dokończyć go kiedy tylko chcesz.


4.5.2 Jak otrzymać questy

Oczywiście questy są popularne wśród graczy z powodu skarbów, które można tam znaleźć i z powodu dodatkowej zabawy jaką zapewniają w grze. Zanim jednak wyruszysz na jeden z nich, musisz go otrzymać. Rozmawiaj z napotkanymi NPCami - wielu z nich ma dla ciebie jakąś misję. Przywitaj się z nimi uprzejmie i zapytaj o quest lub mission.

Możesz też natknąć się na questy przypadkiem. Uważaj na wszystko, co wydaje ci się niezwykłe. Zapamiętaj, gdy napotkasz jakieś drzwi, których nie możesz otworzyć, zwłaszcza gdy robiąc to otrzymujesz wiadomość, że nie jesteś godny przez nie przejść - to oznacza, że poziom twojej postaci jest zbyt mały, by tam wejść. Wróć tu, gdy osiągniesz wymagany poziom. Z drugiej strony, gdy znajdziesz zamknięte drzwi, możesz też spróbować znaleźć klucz do nich - uda ci się to z odrobiną szczęścia.


4.5.3 Quest Log

Aby śledzić questy, które już rozpocząłeś bądź zakończyłeś, każda postać ma rejestr questów przez nią wykonanych. Aby go otworzyć, należy kliknąć na przycisk, który znajduje się blisko inwentarza. Jeżeli raz zacząłeś quest, to jego nazwa pojawi się w rejestrze questów. Wybierz quest i kliknij na przycisk ‘Show’, aby zobaczyć szczegóły bieżącego zadania. Jeżeli quest jest częścią ‘quest line’ znajdziesz tam wtedy nazwy poszczególnych misji. Jeśli ukończyłeś już quest, możesz przeczytać tu krótkie streszczenie jego ostatniego zadania. Również jeżeli NPC dał ci ważną wskazówkę na końcu questu, możesz ją przeglądać poprzez sprawdzanie szczegółów skończonego questu.
Uwaga: Questy wykonywane na Rookgardzie, z wyjątkiem samouczka oraz questy polegające jedynie na jednorazowym poszukiwaniu skarbów, nie są wymieniane w rejestrze questów. Questy wykonywane jedynie dla uzyskania dodatkowych strojów i dodatków do nich są wyświetlane tylko wtedy, gdy są właśnie wykonywane.


4.5.4 Przykładowy Quest

Tutaj znajdziesz przykład questu, który da ci ogólne pojęcie na czym one polegają. Seymour, głowa Akademii Rookgaardu, jest pooranym zmarszczkami starym człowiekiem, który podjął się roli instruowania przyszłych herosów. Wszystkich ich wysyła na małą misję. Aby ją wypełnić:

Porozmawiaj z Seymourem i zapytaj o mission. Znajdziesz go w Akademii, wysokim budynku na północ od świątyni Rookgaardu. Jeżeli twoja postać ma poziom 4 lub mniejszy, Seymour każe ci zabić szczury i przynieść do siebie ich ciała.
Poszukaj teraz jakichś szczurów, zabij je i podnieś ich ciała, zanim zaczną się rozkładać. Kanały są niedaleko, więc nie powinno ci zabrać dużo czasu znalezienie ich.
Przynieś martwe szczury do Seymoura i powiedz rat. Podziękuje ci i weźmie jeden korpus, w zamian za 2 złote monety! Możesz to powtórzyć ze wszystkimi innymi przyniesionymi mu szczurami.

Oczywiście nie wszystkie questy są tak proste jak ten. Porozmawiaj z Seymourem, kiedy osiągniesz poziom piąty, a wyśle cię on na kolejną misję, już nieco trudniejszą!


4.5.5 Słowo na temat quest spoilingu

Kiedy utkniesz w wykonywaniu jakiegoś questu, zawsze łatwo udać się do gracza-weterana po pomoc. Nie powinieneś jednak tego robić, mimo że tak zwany quest spoiling (psucie questów) nie jest oficjalnie wymieniony w Zasadach Tibii. Questy zostały w końcu wprowadzone, aby dodać grze smaku i ekscytacji. Gracze, którzy traktują questy jedynie jako łatwą drogę zdobycia interesującego ekwipunku, pozbawiają się ważnej części gry, a przecież w grze powinno chodzić właśnie o dobrą zabawę! Spróbuj rozwiązać questy sam - pomyśl jak dumny się poczujesz, gdy wykonasz go samemu bez żadnych podpowiedzi!

Ponieważ quest spoiling nie jest popierany, tutorzy są poinstruowani, aby nie odpowiadać na żadne pytania z nimi związane, dlatego nie powinieneś pytać o questy na kanale help.


4.5.6 - Światowe Zadania

Podczas gdy zwykłe zadania są przeznaczone dla pojedynczych graczy lub małych grupek, światowe questy wymagają wzięcia udziału większej liczby graczy. Światowe eventy są sezonowe i rozpoczynają się na wszystkich światach jednocześnie. Zadania światowe natomiast, mogą być realizowane przez graczy na świecie i nie są związane z określoną datą. W odróżnieniu od zwykłych zadań, większość światowych questów powtarza się w określonych odstępach czasu, więc możliwe jest kilkukrotne wykonanie takiego zadania na jednej postaci. Ponadto, światowe zadania odbywają się zazwyczaj raz na rok i jeżeli twoja postać nie jest zalogowana, nie jesteś w stanie wziąć w nim udziału. W takim razie czas zaczęcia światowego zadania ma znaczenie.