Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

1. Wprowadzenie

Spis treści

1.1 Czym jest Tibia?
 

Tibia jest rozgrywaną w klimatach fantasy grą MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Game). Wciel się w odważnego poszukiwacza przygód i stwórz drużynę z ludźmi z całego świata! Odnajdź ukryte skarby i odkryj ogromny świat tajemnic i magii! Dzierż legendarne bronie i użyj potężnych zaklęć w walce z przerażającymi potworami kroczącymi po tych ziemiach! Cokolwiek byś nie zrobił, będzie to miało znaczenie, gdyż Tibia jest niczym niekończąca się epicka opowieść którą tworzy każdy gracz. Przyłącz się już dziś i odegraj swoją rolę w tworzeniu legendy. Z odrobiną sprytu i szczęścia możesz uczynić swoją postać prawdziwym bohaterem, którego sława sięgnie najdalszych zakątków tego fantastycznego świata i będzie trwać wiecznie w krainie Tibii.


1.2 Dlaczego grać w Tibię?

Jest darmowa!
W przeciwieństwie do większości gier online, Tibia jest całkowicie darmowa. Żadnych ukrytych kosztów, ograniczonego okresu grania - po zarejestrowaniu się możesz grać tak długo jak chcesz, i jedyną wymaganą opłatą będzie rachunek za internet. Oczywiście gracze mogą zdecydować, aby ulepszyć swoje konto kupując Premium Account, dające dostęp do wielu dodatkowych możliwości zabawy. Jest to jednak wolny wybór, a gracze darmowi są witani w Tibii równie ciepło jak ci posiadający status Premium.

Szybki i łatwy dostęp!
Dostanie się do Tibii jest łatwe! Wszystko czego potrzebujesz to komputer, połączenie z internetem i adres email. Pobranie klienta którego wielkość nie przekracza 10 MB jest kwestią minut, nawet z niezbyt szybkim łączem. Co więcej, wymagania systemowe również są niskie, więc nie potrzebujesz sprzętu z najwyższej półki. Ogółem, dostanie się do gry zajmie ci nie więcej niż 5 minut. Spróbuj już dziś! Będziesz zaskoczony tym jak szybko odnajdziesz się w ekscytującym świecie Tibii!

Wielki świat gry
Ziemie Tibii to wielka kraina wypełniona przygodami i nieznanymi niebezpieczeństwami. Dziesiątki lochów i tajemniczych miejsc czekają na bycie odkrytymi, a zastępy morderczych kreatur już czają się w dziczy. Spotkasz się z wieloma wyzwaniami i podejmiesz zawiłe misje, jednak twoje wysiłki zostaną sowicie wynagrodzone czekającymi tylko na znalezienie setkami unikalnych przedmiotów. Ale to nie wszystko! Świat Tibii stale się rozszerza, więc nie bądź zaskoczony gdy natkniesz się na coś kompletnie nowego, podczas, gdy myślałeś, że wiedziałeś już wszystko.

Kształtowanie postaci
Uczyń swojego bohatera prawdziwą indywidualnością! Możesz go dopasować do swoich potrzeb na wiele rodzajów: wybrać jedną z czterech profesji, każdą z odmiennymi zaletami i słabościami. Wybierz jeden z kilkunastu dostępnych strojów, aby nadać swojej postaci niepowtarzalny wygląd. Naucz ją dziesiątki zaklęć, wyposaż w najwymyślniejsze bronie i pancerze, wytrenuj jej umiejętności... możliwości rozwoju twojej postaci są nieograniczone! Więc kim będziesz?

Ogromna międzynarodowa społeczność
Żaden MMORPG nie poradzi sobie bez dobrej społeczności. Z ponad 100 000 aktywnych graczy, Tibia jest jedną z największych gier tego rodzaju! Nie ważne kiedy będziesz online, zawsze znajdziesz się wśród setek innych postaci kierowanych przez setki żywych graczy, z którymi możesz handlować, współpracować a nawet walczyć. Wbudowany czat pozwoli ci wygodnie rozmawiać z wieloma graczami naraz. W Tibii spotkasz przyjaciół z całego świata!A to tylko niewiele z tego, co Tibia ma do zaoferowania. Więcej powodów dlaczego w nią grać znajdziesz na oficjalnej stronie.


1.3 Cel gry

Wiele gier dla jednego gracza posiada ostateczny, nadrzędny cel. Po jego osiągnięciu wszystkiego, co można zrobić jest dostępne tylko zaczęcie gry od nowa albo zagranie w inną grę. Tibia jest jednak inna. Wiele jej elementów spodoba się różnym typom ludzi, a każdy może grać na sposób, jaki mu się podoba. Lubisz spotykać się z ludźmi? W każdej chwili online są tysiące graczy, i każdego dnia możesz poznać nowych znajomych. Wolisz przygodę i odkrywanie? W świecie Tibii są niezliczone miejsca i przedmioty do znalezienia. A może to budowanie swojej postaci jest tym, co napędza cię do dalszej gry? Od zbierania ekwipunku do trenowania umiejętności postacie w Tibii mogą być ulepszone na wiele sposobów. Jakikolwiek jednak nie byłby twój wybór, jedna cecha charakteryzuje je wszystkie: nie ma żadnych ograniczeń. Zawsze znajdziesz nowych ludzi do poznania, nowe miejsca do odkrycia, nowe szczyty, na które możesz wynieść swoją postać! Nie ważne jak długo już grasz, zawsze znajdziesz coś nowego i fascynującego!


1.4 Czego potrzebujesz do gry w Tibię?

Trzech rzeczy: komputera, połączenia z internetem oraz adresu email, na który zarejestrujesz swoje konto. Wymagania systemowe są bardzo niskie. Program klient, którego potrzebujesz, aby łączyć się z serwerami gry działa pod wszystkim systemami Windows 95/98/ME/XP/2000 z zainstalowanym DirectX'em 5.0 lub nowszym. Wymagane miejsce na dysku także jest niewielkie - wystarczy zaledwie 18MB. Zalecany jest jednak procesor taktowany co najmniej 500 MHz lub lepszy, oraz karta graficzna z akceleratorem 3D (np. karty z chipsetem ATI Radeon lub NVIDIA GeForce), aby zapewnić optymalne działanie. Minimalna prędkość połączenia to 28.8k.


1.5 Dwie rzeczy, o których należy pamiętać grając w Tibię

Możliwe, że jest to twoje pierwsze spotkanie z grą MMORPG, czujemy się zobowiązani zwrócić twoją uwagę na sprawy, których świadomy powinien być każdy gracz.

Zasady
Tam gdzie są ludzie, potrzebne są zasady. Z tysiącami graczy online potrzebny jest zbiór zasad określających co jest dozwolone, a co nie. W Tibii są to Zasady Tibii. CipSoft oczekuje od graczy, że będą je znać i przestrzegać ich przez cały czas – ci, którzy będą je łamać mogą być ukarani na wiele sposobów.

Bezpieczeństwo
Ulepszanie postaci i zbieranie rzadkich przedmiotów to ważne aspekty gry. Niestety, sukces w grze pociągnąć może za sobą nie tylko podziw, ale też zawiść, a niektórzy ludzie mogą wręcz próbować ukraść ci te rzeczy. Zawsze pamiętaj, że twoja postać stanowi realną wartość, więc powinieneś mieć na oku jej bezpieczeństwo. Możesz chronić swoje konto przed okradnięciem przestrzegając kilku prostych zasad, które znajdziesz w sekcji security hints.