Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Jak nie dać się zhackować?

W związku z tym ,ze na forum ktoś ostatnio często zamieszcza jakieś lamerskie linki z trojanami postanowiłem napisać mały FAQ, który mam nadzieje przyda się komuś i uchroni przed utrata cieżko wypracowanej postaci.

1. Pod żadnym pozorem nigdy nie ściągaj plików(niby screenow,filmów itp.) z rozszerzeniem exe ,scr, bat na 95% możesz być pewien , ze to wirus/trojan/robak.

2. Miej świadomość, ze większość osób, które zamieszcza w swoim dziale download jakieś cheaty, ma możliwość dodania do nich trojana/keyloggera. Pobierając je ryzykujesz, ze może zostać wykradzione Ci hasło(o ile nie masz odpowiedniej ochrony ), wez pod uwage, ze pomimo tego ze program może być czysty od trojanów to może zawierac niewykrywalnego backdoora zaimplementowanego przez tworce(patrz Tibia Bot Lite by AFX).Miej swiadomosc ryzyka

3. Używaj DOBREGO firewalla (najlepiej z autentyfikacją pakietów, polecam Sygate Personal Firewall Pro do pobrania na www.sygate.com ), zmniejsza to ryzyko wysłania danych do "hakera", jeśli już złapiemy trojana/robaka (zmnejszy ale nie wyeliminuje!!)

4. Zablokuj w Outlooku możliwość wysyłania maili(wiem, ze to bolesne i kłopotliwe, ale...to Twój wybór). Cześć trojanów wysyła przechwycony plik z hasłem przez maila(a później jest zdziwienie "przecież mam firewalla, jak mogli mnie shackowac").Zawsze możesz używać webmaila, to bardziej kłopotliwe , ale tez bezpieczniejsze

5. Używaj DOBREGO antywira ,najlepiej z ochrona w czasie rzeczywistym (np. produkty Symanteca www.symantec.com ), jesli nie masz ochrony w czasie rzeczywistym, to skanuj swój komputer często(raz dziennie na przykład) skanerami online(strona symanteca, mks-skaner online i inne)

6. Pod żadnym pozorem nie graj w Tibie, ani nie sprawdzaj maila, który masz podany do odzyskiwania hasła w żadnej kafejce internetowej.To najgorsze co możesz zrobić, bo administrator kafejki ma wszystko jak na tacy i od jego życzliwości zależy co z tym zrobi. Dbaj o maila, który masz do odzyskiwania hasła, niech nie będzie to jakieś yahoo z systemem pytanie/odpowiedz(latwe do złamania) , miej hasło trudne do skrackowania(kombinacja małych i dużych liter oraz liczb)

7. Pod ŻADNYM pozorem nie podawaj nigdzie swojego hasła i numeru konta( oczywiście oprócz gry i forum na www.tibia.com ).Nie wierz w to ,ze dostaniesz jakieś darmowe itemy lub tym podobne bzdury.Dajesz komuś hasło i nr konta nie masz postaci, to proste.Podobnie w samej grze, GM NIE MA PRAWA PYTAĆ CIE O HASŁO, każdy kto pyta cie o hasło i numer konta to oszust i "haker-lamerek"

8. Zainstaluj program ad-aware ( http://www.lavasoft.com/products/ad_aware_free.php ) i skanuj nim komputer raz dziennie.Wykryje keyloggery i tym podobne badziewia.

9. Ściągnij i zainstaluj próbną 30 dniowa wersje programu TDS-3(potężne narzędzie do walki z trojanami do pobrania na [URL]http://tds.diamondcs.com.au/[/URL] ) , niby tylko 30 dni , ale masz przez ten czas ochronę , no i możesz sprawdzić czy nie masz jakiegoś trojana(ewentualnie wykryć i usunąć istniejącego). Miej świadomość, ze mogą istnieć trojany nie dające się wykryć przez program antywirusowy, wtedy pomoże ci TDS-3

10. Nie używaj takich produktów Microsoftu jak Internet Explorer i MSN messenger. IE ma kolo 40 znanych luk w zabezpieczeniu, pozwalających przy pomocy pewnych skryptów przejecie kontroli nad systemem przez nieautoryzowana osobę(ale to już wyższa szkoła jazdy). MSN może slużyć do wysyłania hasła, przechwyconego przez trojana, ewentualnie do przesyłania wirusów/trojanów etc.

11. Nie dawaj hasła i nr konta nawet osobom , którym ufasz. Może one Cie nie oszukają, ale nie masz pewności ,ze poziom zabezpieczeń na ICH komputerze jest zadowalający. Co z tego, że zamienisz swoj komputer w twierdze, jeżeli slaby punkt będzie na jakimś innym PC.

12. Kasuj wszystkie maile z nieznanych źródeł, pod żadnym pozorem nie otwieraj załączników od nieznanych osób.

13. Najważniejszy punkt NIE BĄDŹ ZBYT PEWNY SIEBIE, jeśli ktoś myśli ,ze ma antywira i to go uchroni przed wszystkimi zagrożeniami to się myli. Widziałem tez na forum podejście "jeśli nie używam cheatow to mnie nie shackuja" , owszem to zmniejsza ryzyko ale go nie likwiduje, zawsze możesz kliknać trefny link na www.tibia.pl ;]

Polecam też poradnik: Jak nie dać się zhackować? na hunted.pl