Szukaj
Opcje wyszukiwania

Szukaj na forum

Szukaj na Tibia.com

Rookgaard

Różnice pomiędzy "Rookiem", a "Mainem":
Cały Rook jest nazywany strefą ochronną ("protection zone"). Chodzi o to, że ludzie nie mogą atakować ludzi. Na Mainie tylko niektóre obszary są strefami ochronnymi (bardzo mało). Przypominam, ze atakowanie ludzi na Mainie zależy także od tego, na jakim serwerze zdecydujemy się grać (PvP/Non-PvP/PvP-enforced).
Na Mainie są magazyny zwane depo, na Rooku masz tylko co nosisz ze sobą. Można również stworzyć dla własnych potrzeb "depochara", czyli innymi słowy tragarza na tym samym bądź osobnym koncie.
Wszystkie lepsze bronie i ekwipunek są na kontynencie.
Main jest o wiele większy i bardziej różnorodny (lód, śnieg, góry, miasta, potwory...).
Na Mainie można wynajmować domki
Na Mainie można wysyłać przedmioty oraz pieniądze poprzez Parcele.
Na Mainie można zakupić "promocje" dla danej postaci, odpowiednio: elite knight, master sorcerer, elder druid, royal paladin.
Rookgaard można (ale nie jest to konieczne) opuścić dopiero po osiągnięciu 8
poziomu, jednak nie ma możliwości powrotu na niego. No, chyba, że będziesz ginąć aż spadniesz na poziom 5, wówczas zostaniesz przeniesiony na Rookgaard, zabrane ci zostaną wszystkie przedmioty, wyzerowane skille, czyli efekt identyczny, jak byś założył nowa postać.


Legenda:
1Świątynia. Tutaj możesz znaleźć mnicha imieniem Cipfried. Czyż jego imię nie przypomina CIP Friend? CIPowie (autorzy Tibii) stworzyli go, by pomagał początkującym graczom lecząc ich, gdy są poważnie ranni lub zatruci.
2 Lily sprzedaje tutaj runy antidotum, które wyleczą cię z zatrucia. Skupuje ona także jagody płacąc 1 gp za 5 sztuk.
3Młyn. Willie skupuje i sprzedaje tutaj jedzenie. Tutaj także możesz zmielić zboże na mąkę.
4Sklep Al Dee. Tutaj możesz kupić przeróżny ekwipunek dla poszukiwaczy przygód takich, jak ty. Al Dee jako jedyny ma jeszcze kilka kilofów do sprzedania, a raczej do zamienienia za małe toporki.
5Wyjście z miasta. Pilnuje go Dallheim, który, podobnie jak Cipfried, może cię także wyleczy
6Norma sprzedaje tutaj przeróżny ekwipunek. Obsługuje ona wyłącznie klientów premium.
7Akademia i biblioteka. Tutaj Seymor może zlecić ci twoje pierwsze zadanie - zabicie szczura. W tym budynku znajduje się także wyrocznia, która po uzyskaniu przez ciebie 8 poziomu pomoże ci dostać się do Venore, Thais, Carlin lub Edron oraz wybrać ci profesję.
8Kolejny sklep z zaopatrzeniem. Właścicielem sklepu jest Obi. Na piętrze znajduje się drugie stoisko, na którym sprzedaje Dixi.
9Tom the Tanner skupuje tutaj świeże zwłoki szczurów, królików i wilków, z których podobno przyrządza uczty dla swoich klientów.
10Lee'della handluje tutaj przeróżnym sprzętem. Pod jej sklepem znajdziesz także zejście do kanałów pełnych szczurów.
11Billy pomaga WIlliemu w handlu jedzeniem
12Wyrocznia, która po uzyskaniu przez ciebie 8 poziomu pomoże ci dostać się do Kazordoon, Ab'Dendriel lub Darashii oraz wybrać ci profesję
13Ślepy ork. Jeśli wiesz, jak z nim porozmawiać, możesz u niego kupić sprzęt nie dostępny w innych sklepach
14Loui - ten mnich chyba zwariował i panicznie boi się królików w pobliskiej dziurze twierdząc, że to jakieś bestie zamienione w króliki
15Hyacinth sporządza tutaj mikstury lecznicze, które sprzedaje po 60 gp.
AW tutejszej grocie znajdują się stare katakumby, w których można znaleźć kilka szkieletów
BWieża orków. Tutaj znajdziesz zarówno zwykłe orki, jak i orc spearmana
CJaskinia pająków. W tych obszernych grotach znajdziesz zarówno zwykłe pająki, jak i trujące. Na samym końcu groty znajdziesz także jednego rotworma
DWieża trolli (południowa)
EŁąka niedźwiedzi. Co najmniej 2 niedźwiedzie mieszkają w tym obszarze
FMost nad rzeką
GPolana. Tutaj pasie się całkiem spora grupka jeleni
HWieża trolli (północna)
IGrota pająków. Jest to rozległy kompleks jaskiń łączących się z lokacją S oraz X
JJaskinia wilków
KJaskinia niedźwiedzi. Stąd także można dotrzeć do ciała smoka (patrz dalej)
LGroby. Rozkopując dolną część środkowego grobu możesz zejść na dół. Tutaj znajdziesz kilka szkieletów, a dalej całkiem sporą ilość rotwormów (po linie w górę lub za poision fieldami)
MPrzejście podziemne przez rzekę. A w przejściu kilka bugów
NWilki
PJaskinia z trollami, goblinami, i nie tylko.
RJaskinia węży
SZejście do sporego kompleksu jaskiń łączących się z lokalizacjami I oraz X. Tutaj można znaleźć poison spidery, orki, trolle, wilki i minotaury
TGroby. Środkowy można rozkopać, by dostać się do kilku szkieletów.
UNiedźwiedź
WZa drzewem jest tutaj do rozkopania dziura, którą można dostać się do kilku szkieletów.
xTunel, dzięki któremu można wydostać się z miasta nawet na 1 poziomie. Nie zalecam jednak tej drogi, bo jest tam spora ilość potworów, które z łatwizną zabiją pierwszopoziomowe postacie
ozejścia do kanałów miejskich. Tutaj znajdziesz sporo szczurów
Wersja dokładniejsza

Miejski loch
W centrum miasta na Rookgaardzie istnieje wejście do podziemi - wyglądem przypomina kratkę ściekową. Podobnych zejść jest dużo więcej, które również są kratkami ściekowymi, drabinkami bądź schodkami prowadzącymi w dół.
Jeżeli już zdecydujesz się tam powędrować pamiętaj o zapaleniu pochodni. (ułatwi to Wam poruszanie się w ciemnościach). Pierwszymi wrogimi potworkami będą zwykłe szczury, a głębiej ich silniejsi pobratymcy. Po zabiciu owych gryzoni pamiętaj o przejrzeniu ich ciał.
Zabite szczury możesz sprzedać u Seyamore lub Toma.
Za złoto jakie zdobędziesz na szczurach, możesz kupić lepszy ekwipunek. Umożliwi to bezpieczniejsze penetrowanie całej wysepki, która w tym momencie stanie przed Tobą otworem.
Pamiętaj, aby kupić linę. Na wyprawę poza miasto kup także łopatę.


Pomieszczenie handlowe
W podziemiach akademii znajduje się pomieszczenie handlowe. Możesz tam kupić różne rzeczy od innych graczy. Pamiętaj jednak, że na Rookgaardzie jest wielu złodziei i oszustów. Bardzo łatwo stać się ich ofiarą, dlatego najlepiej używać opcji Trade (prawy klik na przedmiot i Trade with ...). Istnieją także inne rozwiązania:
W miarę możliwości staraj się prowadzić handel z zaprzyjaźnionymi graczami lub innymi wiarygodnymi graczami
Zawsze korzystaj z opcji "Trade with ...", nigdy nie handluj poprzez wyrzucenie przedmiotów na ziemię.
Nie kradnij i nie oszukuj innych. Zła opinia będzie szła za tobą zawsze.

Bezpieczeństwo
1. Nigdy nie podawaj innym osobom swojego numeru konta i hasła.
2. Jeśli ktoś podaje się za GM'a możesz to sprawdzić komendą GM-Call #g Jeśli osoba jest Gamemasterem to otrzyma wiadomość. Poza tym żaden GM nie ma prawa żądać od Ciebie twoich passów.
3. Nigdy nie używaj programów cheaterskich typu Tibia GG. Może ułatwią Ci w jakimś stopniu grę, ale licz się z tym, że za jakiś czas stracisz wszystko na co tak ciężko pracowałeś. Programy tego typu "wyciągają" Twój numer i hasło. Poza tym korzystanie z nich jest niezgodne z regulaminem Tibii i automatycznie po wykryciu jest karane.
4. Nigdy nie dziel konta z innymi osobami (nie ważne czy to rodzina, przyjaciele czy znajomy z gry). Wspólne granie na jednym koncie wiąże się z ryzykiem kradzieży przez osobę, która nam rzekomo pomaga. Pamiętaj! Największą radość da Ci to, na co sam zapracujesz. Sharowanie kontem w Tibii jest karane.
5. Nigdy nie wchodź na linki, które wysyłają ci inni gracze. Często do linku dodają informację o darmowym Premium Account. Każdą taką sytuacje ignoruj a twoja przygoda z Tibią szybko się nie skończy.

Questy
NPC (czyli postacie, które są elementem gry) często zlecają wykonanie przeróżnych zadań, za które są przewidziane nagrody. Zazwyczaj wykonanie owego zadania wiąże się z dotarciem do jak najtrudniejszych miejsc na wyspie. Istnieją także błahe zadania (np. zerwanie owocu). Questy można wykonywać w pojedynkę jak i również grupowo.